26 Ağustos 2013

Cafe Tur Satış Danışmanı Bizi Yanılttı!

Denizkızı Otel için Cafe Tur'u aradığımda M. D ile görüşürken fiyatı pahalı bulduğumu söyledim. Kendisi bu fiyata Denizkızı Otel'in yenilenen deniz gören odasını ayarlayacağını söyledi, o an ödeme yaptık. Otele 20. 08. 2013 tarihinde gittiğimizde bize yenilenmemiş kara manzaralı oda verdiler. Bu anlaşmayı söylediğimizde acenta ile böyle görüşme yapmamışlar.

Tatildeyken M. D'ye mail attığımda bana yenilenmiş oda sözü vermediğini, deniz manzaralı olarak söylediğini bildirdi. Kaldı ki deniz manzaralı oda bile ayarlanmamıştı. Belki böyle bir söz verilmeseydi tercihimizi değiştirecektik. Kıbrıs Merit Otel, Paris, Kuzey Ege Turu aldığımız Cafe Tur ile tüm ilişkimiz bitmiştir.

İpek 965 Okunma

Cevaplar

  • Cafe Tur Temsilcisi27 Ağustos 2013

    Merhaba, İpek Hanım'ın rezervasyon yaptırmak istediği Deniz Kızı Hotel bünyesinde deniz manzaralı ve kara manzaralı olarak ayrılan ve fiyat farkı olan oda seçimi yoktur. Ancak seyahat danışmanımız İpek Hanım'a "Otele not düşüleceğini eğer müsaitlik olursa deniz manzaralı oda verilmesi yönünde otele ricada bulunacağını" bildirmiştir. Otele gerekli ricada bulunulmuş ancak yüksek sezon olduğu için ilgili otel ricamızı yerine getirememiştir. İpek Hanım'ın bu mesajıyla birlikte seyahat danışmanlarımıza değerli müşterilerimize daha detaylı ve net bilgilendirilmesi konusunda uyarıda bulunma fırsatımız olmuştur. Değerli misafirimiz İpek Hanım'a bu mesajından dolayı teşekkür ederiz. Saygılarımızla Café Tur

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön