28 Ağustos 2013

Cafe Tur İptal Ücretini Vermiyor!

Cafe Tur'dan 23. 09. 2013 tarihli balayım için Sharm El Sheikh turu satın aldım ; fakat ülkede yaşanan aksiliklerden dolayı farklı bir ülke ile değiştirmek istediğimde , kesinti yapıldı. Sorun değil diye düşünerek aynı firmadan balayı için dubai turu ile değişiklik yaptık fakat ne yazık ki düğünüme 1. 5 ay kala nişan attım ve çok haklı olarak evlilik planım iptal olduğunu belirterek Balayı turunun başlamasına 1 aydan fazla süre varken firmadan iptal ve iade istedim.

İsteğimi yazılı olarak göndermeme ve her gün aramama rağmen firma yetkilileri sürekli " size gün içinde dönüş yapacağız" diyerek oyalıyor . Bugün 8 gün geçmesine rağmen arayıp soran bilgi veren olmadı. Üstelik telefonla aradığımda daha da ilgisiz konuşmalarla karşılaşmaya başladım.

Nurçin 925 Okunma

Cevaplar

  • Cafe Tur Temsilcisi02 Eylül 2013

    Merhaba, Café Tur olarak hedefimiz, tur öncesi, esnası ve sonrasında tüm hizmetlerimizi sorunsuz bir şekilde yerine getirerek müşterilerimizi memnun etmektir. Hiç bir müşterimiz de turlarımızı daha sonra iptal etmek üzere satın almazlar ancak bazen ön göremedikleri nedenlerden dolayı turlarını iptal etmek isteyebilirler. Değerli misafirimiz Nurçin Hanım, şahsi sorunlardan dolayı turlarını iptal etmek istemişlerdir. Müşterinin tercihiyle ortaya çıkan iptal durumunda uygulanan iptal ve iade şartları; hem müşterinin hem de tur şirketlerinin haklarını koruyan maddelerden oluşmaktadır. Bu maddeler nezdinde gereken işlemler yapılır. Nurçin Hanım'ın da sözleşme kapsamında hak ettikleri iade bedeli olan 300 €, hesaplarına iade edilmiştir. İade edilmeyen kısım ise cezai şartların uygulanmasıdır ki, bu durumda maalesef bizim yapacağımız şey sözleşme şartlarını uygulamaktır. Aynı şartları içeren bir sözleşme de partnerlerimizle aramızda yaptığımız sözleşmedir ve iptal durumlarında uygulanır. Café Tur olarak hizmet öncesi ve sonrası tüm müşterilerimize sorunsuz hizmet vermek adına çalışırız. Ve hizmetlerimiz ile ilgili tüm olumlu, olumsuz eleştirilerinizi hizmet kalitemizin artırılması adına bir fırsat olarak görürüz. Hizmetlerimizden dolayı değil de, imzalamış olduğunuz sözleşmenin şartlarından dolayı Café Tur hakkında olumsuz yorum yapıyor olmanızı üzüntüyle karşılıyoruz. Saygılarımızla, Café Tur

  • Nurçin 31 Ağustos 2013

    firma 1200 euroluk ödememin sadece 300 Euro kısmını iade edeceğini belirtti. Oysa ki halen kendi sitelerinde yayınladıkları sözleşmelerinde aşağıdaki madde yer alıyor. 3.3. Tarifeli seferler ile yapılan turlarda kullanılan havayolu şirketinin iptal ve değişiklik şartları ve uygulayacağı ek ücretler geçerlidir. Ayrıca Tur hareketine 15 gün kalana kadar yapılan iptallerde müşteriye ödediği ücretin %50’si iade edilir. 15 günden az kala yapılan iptallerde müşteriye herhangi bir iade yapılmaz. Tur hareketine 15 gün kalana kadar yapılan iptallerde müşteriye ödediği ücretin % 50 sini iade edeceklerini belirtirlerken, sorduğumda hayır ilk cümlede yazan bilgi geçerlidir denildi. ( Tarifeli seferler ile yapılan turlarda kullanılan havayolu şirketinin iptal ve değişiklik şartları ve uygulayacağı ek ücretler geçerlidir.) Madem sadece ilk cümlede yazan bilgi geçerli neden sözleşmenize 2. cümleyi ekliyorsunuz? Ya da sözleşmenizde tarifeli seferlerde iptal konulu yer alan 2. cümlenin hangi durumlarda geçerli olacağını net açıklar mısınız? Biz tüketicileri yanlış anlamalara yönlendirecek beyanatları olan sözleşmenizi tekrar güncellemeniz gerekmiyor mu? İyi niyetli ve müşteri dostu olan tüm firmalar müşterilerini yanlış yönlendirmelerinden doğacak zararlarını karşılarken cafe tur hala bu konuda geri adım atmıyor. Benim için bu firma çok büyük hayal kırıklığı oldu. Kesinlikle benim ve çevremin son tercihi dahi olmayacak artık.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön