20 Eylül
#12633770

Butik Bira (butikbira.com) Farklı Ürün Gönderdi

Butikbira.com adresinden servis veren firmadan geçtiğimiz süreçte tamamlanmış 4 tane siparişim bulunmaktadır; kendileri 4. Siparişimde yanlış gönderi yapmış bulunmaktalar (değeri daha düşük ve son kullanma tarihinin sonuna gelmiş bir ürün gönderdiler); ben durumu fark edip kendilerini uyardığımda ilk başta hatayı kabul etmeyip fotoğraf ile hatayı ispat etmemi istediler; esasında depo giriş çıkışlarından yaptıkları hatayı görebilirlerdi; ben de konuyu uzatmadan gönderdikleri hatalı ürünün fotoğrafını çekip kendilerine ilettim; devamında benden yanlış gönderdikleri ürünü geri göndermemi ve doğru ürünü de bana geri göndereceklerini ilettiler; kendilerine ürünü geri gönderdim ve kendileri de bana doğru ürünü söz verdikleri tarihten bir gün geç olarak gönderdiler.


Aradan iki ay geçtikten sonra firmadan yanlış gönderdikleri ürünü kendilerine iade etmediğimi ve yeni bir sipariş oluşturup ödeme yapmam gerektiğini yazan bir mail aldım, kendilerine ürünü iade ettiğimi kargo kayıtlarını incelemeleri gerektiğini söyledim; ancak hiçbir dönüş alamadım. Aradan birkaç gün geçtikten sonra iki ay önceki kargo kayıtlarını inceledim ve firmanın benim iade etmiş olduğum yanlış gönderiyi teslim aldığını, gönderi hatalarına rağmen kargo parasının da ödemesinin benim tarafımdan yapıldığını görmüş oldum; kendilerine durumu ilettiğimde özür dilemek ve kargo parasını iade etmek şöyle dursun kötü niyetli müşterilerinden şikayetçi olmaya başladılar; ancak kargo parasını uzun tartışmaların ve yazışmaların sonunda geri alabildim.


Firmaya bir şans daha verip yeni bir sipariş verdim; firma yeni siparişte parayı tahsil etti, faturayı kesti ve aynı gün içinde kargo işlemini gerçekleştireceğini taahhüt eden bir mail attı; ancak siparişin üzerinden iki gün geçmesine rağmen siparişimi yollamadı, sorularıma cevap vermedi; bugün ancak kendilerini arayınca ürünün stoklarında olmadığını belirttiler ve siparişimi iptal ettiler; fakat paramı hali hazırda iade de etmediler. Firmanın taahhütlerine kesinlikle uymadığını belirtmek isterim.


Firmanın kasıtlı olarak yanlış gönderim yapıp devam eden süreçte yanlış ürünü iade almalarının üzerine araya uzunca bir süre koyup müşterilerinin dalgınlığından faydalanarak müşteriden iade edilen ürüne dair tekrar ödeme isteyip çifte tahsilat yaptığından şüphelenmekteyim.

Adil Adil 1.528 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler