25 Mart 2016

Bursa Gaz'ın Hermetik Kombi Dayatması!

Bursa Gaz 64148*** sayaç no.lu kullanıcısıyım. Abonelik rahmetli babamın üzerindeydi. 23 Mart 2016 tarihinde Bursa Gaz'dan gelen ekip daha önce tebliğ edilmemesine rağmen gazı kestiler. Telefonla aboneliği üzerime geçirme talebimden sonra 25 Mart 2016 günü gelen ekip, daha önce hiçbir tadilatı ve değişikliği olmayan onaylanmış tesisatın bacalı olan kombisini hermetik kombi ile değiştirmediğim sürece gazımın açılmayacağını bildirdi.

Bu uygulanan dayatma değişik bir satış politikası mıdır? Bursa Gaz bu kombi satışlarından kâr mı elde ediyor? Sürekli uygulama değiştirerek önümüzdeki yıllarda bize tekrar kombi değiştirmeyeceği ne malum? Uyguladıkları bu tutumun haksız benim gibi bu dayatmalara maruz kalan insanların mağdur olduklarını düşünüyorum.

İlhan 650 Okunma

Cevaplar

  • Bursa Gaz Temsilcisi11 Nisan 2016

    Sayın İlhan Y.; Sistemimizde yapılan kontrolde İsmail Y. adına 08.03.2005 yılında sözleşme yapılmış olup ,2009 yılında vefat ettiği tespit edilmiş ve sözleşme yenilenmesi için Şubat ayı içerisinde adresinize 15.03.2016 son tarihli mektup gönderilmiştir. Bu süre zarfında sözleşme yenilenmediği için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği Madde-46 ya istinaden gaz arzı durdurulmuştur. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği Madde-46-Sözleşmenin Feshi: “Müşterinin vefatının tespiti halinde sözleşmenin fesih edilerek gaz arzının durdurulması gerekmektedir” ve Madde-53 Usulsüz Gaz Kullanımı: “Kendi adına sözleşme yapmadan daha önce aynı adresteki müşteri adına doğal gaz kullanması usulsüz gaz kullanımı kapsamında değerlendirilmektedir” şeklinde belirtilmiştir. 18 Eylül 2002 tarihli ve 24880 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanmak suretiyle yürürlüğe giren Doğal Gaz Piyasası İç Tesisat Yönetmeliği Madde 6’da “Müşteri tarafından yaptırılan iç tesisatın proje onayı, yapım uygunluk kontrolü ve işletmeye alınması, dağıtım şirketinin yükümlülüğündedir. Dağıtım şirketi, sorumluluk bölgesi içinde yaptığı veya yaptırdığı kontrol sonucunda, iç tesisatı uygun bulmaması halinde; doğal gaz verilmesini reddedebileceği gibi, mevcut iç tesisat için vermekte olduğu doğal gazı da kesebilir. Müşteri, iç tesisatını uygun hale getirip tekrar başvurduğu takdirde, yapılacak kontrol neticesinde iç tesisatın uygun olduğunun tespiti durumunda, dağıtım şirketi doğal gaz vermekle yükümlüdür. İç tesisatta yapılacak izinsiz tadilat, uygunsuz ve kötü kullanım, yanlış ve bozuk ekipman kullanılması, proje dışı tesisat yapımı ile tesisatın bakımsızlığı nedeniyle doğabilecek zarar ve ziyandan dağıtım veya iletim şirketleri sorumlu değildir. İç tesisatta meydana gelebilecek gaz kaçağı veya kazalara karşı alınacak önlemler hususunda müşterilerin bilgilendirilmesi; ilgisine göre dağıtım şirketi veya iletim şirketinin sorumluluğundadır. Söz konusu önlemlerin alınması ise müşterinin yükümlülüğündedir.” denilmiştir. Tesisatta yapılacak değişiklik hakkında gerekli açıklama 25.03.2016 tarihinde tesisat kontrolünüzü gerçekleştiren ekip ile tarafınıza yapılmıştır. Hermetik cihaz alınarak tadilat projesi çizilmesi gerekmektedir. Bilgilerinize rica ederiz, Saygılarımızla.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön