Toplam çözüm sayısı
..
Budget ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Murat'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

  • profile
1 Destekçi

Budget Parayı Geri Alamıyorum

1.391görüntüleme
Murat
Murat 18 Aralık 2020 00:20
Budget Parayı Geri Alamıyorum

11.12.2010 cuma günü Budget araç kiralamadan internet üstünden araç kiraladım. Ödemeyi de internetten yaptım. Aracı teslim almak için şubeye gittiğimde depozito almaları gerektiğini söyleyip, kredi kartı istediler. Kredi kartı kullanmadığımı isterseler nakit veya Bankkart'tan alabileceklerini söyledim. Kredi kartı olmadan araba veremeyeceklerini söylediler. 

İnternet üstünden kiralama yaptığımda araç ücretini hesabımdan kestiklerini eğer araç verilmiyorsa ücreti geri ödemelerini istedim, şubede çalışanlar, dilekçe yazılacağını 3 gün sonrada paranın hesaba geri yatacağını söylediler. Söyledikleri süre geçti, tekrar müşteri hizmetleri ile görüştüm. Paranın geri verilmediğini, öyle bir hakkım olmadığını belirttiler. Parayı geri alamıyorum. Araçta kiralayamadım. Verdikleri eksik bilgi yüzünden mağdur oldum. Ayrıca ofis çalışanları ile konuşulmuyor.

Budget Logo
Budget19 Aralık 2020 15:29

Sayın Murat Teke , Değerli vaktinizi ayırıp, görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. BUDGET, sektöründeki yerini siz değerli müşterileri sayesinde devam ettirmekte ve sizlerden gelen bildirimlere her zaman önem vermektedir. Geri bildiriminize istinaden BLT-831524-C9C7 bilet kaydı oluşturulmuş, konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra, Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi www.budget.com.tr adresinde bulunan iletişim formu üzerinden ya da 444 47 22 no’lu Müşteri Deneyim Hattı’ndan telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler