Budget ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Halil'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Budget Sorumsuzluğunu Bana Yıkıyor

1.624görüntüleme
Halil
Halil 27 Ekim 2020 13:08

Kira Anlaşma No: 20200916282 Rez No:4093543

20/09/2020 tarihinde Bodrum Milas Havalimanı teslim 22/09/2020 Bodrum merkez ofis iade şeklinde müşteri hizmetleriyle konuşarak rezervasyon yapıp, araç kiraladım. Konuşmamızda farklı şubeye iade edeceğim için tek yön ücreti ile beraber toplam tutar tarafıma söylenildi. Onay verdim ardından aracı teslim almaya gittiğimde aracın olmadığı günlük 40 TL farkla otomatik vites vereceği belirtirdi onayladım ve aracı rezervasyon saatimden, 1 saat gecikmeli aldım.

22/09/2020 tarihinde iade saatime 1,30 saatten fazla var iken yan yoldan gelen motorsiklet sürücüsü aracıma çarptı ve yaralanmalı kaza gerçekleşti, tutanaklar tutuldu ve avukatıma danışarak, jandarmada ifademi verdim. Kiralama sürecim bitmediği halde müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeme rağmen tarafıma yeni araç verilmedi ve hasarlı araçla ölme riskini göze alarak yola devam etmek zorunda kaldım. Aracı teslim ettiğimde kartımdan tekrar, tek yön ücreti çekildiğini gördüm. Halbuki toplam tutara bu dahildi ve 15 iş günü geçmesine rağmen, kartımdan çekilen depozitonun iadesinin yapılmadığını fark ettim. Tüm bunların dışında evrakları eksiksiz olarak teslim ettiğim halde sigorta şirketi, karşı tarafın ehliyet bilgisini, kaza raporunu benden istemekte, karşı tarafın adını bile bilmezken, hangi zihniyetle ehliyet fotokopisinin bende olduğu beklenmekte, hem paramı iade etme, hem tekrardan tek yön ücreti al, hem sözleşmede yazdığı halde yeni araç verme üstüne eksiksiz verdiğim evraklar eksik diyerek, sürekli rahatsız et. Umarım en kısa sürede tüm bu yaşadığım mağduriyetlere çözüm bulunur.

Budget Logo
Budget27 Ekim 2020 16:52

Sayın Halil İbrahim Gökçe, Değerli vaktinizi ayırıp, görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. BUDGET, sektöründeki yerini siz değerli müşterileri sayesinde devam ettirmekte ve sizlerden gelen bildirimlere her zaman önem vermektedir. Geri bildiriminize istinaden BLT-816688-Z4X3 bilet kaydı oluşturulmuş, konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapılmış, Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapmıştır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi www.budget.com.tr adresinde bulunan iletişim formu üzerinden ya da 444 47 22 no’lu Müşteri Deneyim Hattı’ndan telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler