Budget Fethiye Araç Teslim Saati!

Hilmi Hilmi14 Kasım 2020 14:35

11 Kasım 2020 'de Budget Fethiye bayinizden Mini Cooper marka 2 günlük araç kiraladım, 600 TL kredi kartı ile ödedim, 2 gün sonra aracı yine 16:30' da teslim etmem gerekirdi, saat 13:00 de arayıp aracı kullanmadığımı ve iş yerimin arka tarafından alabileceklerini söyledim, telefonda konuştuğum kişi ofiste yalnız olduğunu ve şu an gelemeyeceğini söyledi, bende iş yerinden 18:00 de çıkacağımı sorun olup olmayacağını sordum, haberleşelim abi müsait olursak aracı alalım dedi, bana siz aracı getirin biz sizi geri bırakalım diye bir şey söylenmedi, saat 18:00 'de Budget'tan bir bayan aradı ve aracı getirip getirmeyeceğimi ve kiralamayı 1 gün daha uzatıp uzatmayacağımı sordu.

Ben de uzatmak istemediğimi aracı getireceğimi belirttim, 18:15 te aracı götürdüm ve bana aracı 16:30 da getirmem gerektiği ve geç getirdiğim için sistemin otomatikmen 1 gün daha uzattığını ve 300 TL daha ödemem gerektiğini söyledi, bende sinirlenip bana neden bilgi vermediniz dedim, onlarda aracı teslim alırken söylediklerini iddia ettiler, bana aracı saatinde götürmezsem kiralamanın bir gün daha uzayacağını söylemediler, 300 TL daha ödeme yapıp aracı bırakıp çıktım, iş yeri sahibini tanıdığım için bu şekilde bir sorunla karşılaşacağımı düşünmedim, sorum şu ben aracı yaklaşık 1,5 saat geç götürdüğüm için sistem kameralarla aracı takip edip bu araç geç geldi deyip otomatikmen kiralamayı mı uzatıyor?

Bu teknoloji Türkiye'de var mı? Yoksa çalışan personel sisteme saat 18:00 de gelen aracın 16:30 da teslim alındığını giremez miydi? Sizin gibi ciddi bir firma bu tarz insanlarla nasıl çalışıyor? Benim derdim 300 TL değil ortada bir haksızlık var, siz de lütfen daha ciddi insanlara francs hisse verin.  

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Hilmi 24 Kasım 2020 11:01

Budget'tan Gelen cevap: Fethiye Şubemizde Adrese Araç Bırakıp Adres Araç Alma Hizmetimiz Yoktur... Peki Fethiye'de Başka İnsanlara Neden Adresten Araç Bırakılıp Alınıyor? Yüz Yüze Konuştuğum İnsanlar Bana Abi Aynı Yerden Ben de Araç Kiraladım, Gelip Aldılar Diyor, 2-3 Saat Geç Teslim Aldılar, Bir Sorun Olmadı Diyor. Neyse Herkes Kendine Yakışanı Yapar, Size Yakışan da Buymuş. Nasılsa o Para Sizden Çıkar, İlahi Adalet Diye Bir Şey Var Ve Bunun Olduğunu Öğrenirsiniz. Benim Anladığım Kadarıyla Bana Yanlış Fiyat Verdiler Ve Bu Yüzden Böyle Yaptılar, Bana Deselerdi Kardeşim Biz Sana Yanlış Fiyat Verdik, Bu Yüzden Şu Kadar Daha Ödeyeceksin, Sorun Yoktu, Ama Böyle Geç Getirdin Bilmem Ne Dalavereye Gerek Yoktu. Ben Hakkımı Helal Etmiyorum. Budget Bundan Sonra hiçbir Zaman Tercihim Olmayacak.!

Budget Logo Budget 14 Kasım 2020 15:12

Sayın Hilmi B., Değerli vaktinizi ayırıp, görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. BUDGET, sektöründeki yerini siz değerli müşterileri sayesinde devam ettirmekte ve sizlerden gelen bildirimlere her zaman önem vermektedir. İletmiş olduğunuz görüşlerinize istinaden BLT-821869-D7B4’nolu bilet kaydı oluşturulmuş olup, konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra, Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ayrıca firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.budget.com.tr adresinde bulunan iletişim formu üzerinden ya da 444 47 22 no’lu Müşteri Deneyim Hattın’dan telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler