Budget ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Onur'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Budget Artık Eski Kalite Kalmadı

817görüntüleme
Onur
Onur 13 Kasım 2020 21:32

Bugün 22:30 da teslim almam gereken araç için bir saat erken gittim ve çalışanınızın terslemesi ve ukala tavırlarıyla karsılaştım ki, her ay düzenli olarak birden çok araba kiralamam mevcut. Şimdi git yarım saat sonra gel dedi. Yokmuş araç keyfine göre davrandığı belliydi.

Ülkemizin güzel bir kurumsal şirketi olan Koç Holding çalışanlarına yakışan bir tavır ve tutum değil. Üstelik yan ofisinizde başka bir firma vardı ve onlar Yardımcı olmak istediler. Sonuç olarak Budget eski kalitesi kalmadı.

Budget Logo
Budget14 Kasım 2020 15:23

Sayın Onur Ö., Değerli vaktinizi ayırıp, görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. BUDGET, sektöründeki yerini siz değerli müşterileri sayesinde devam ettirmekte ve sizlerden gelen bildirimlere her zaman önem vermektedir. İletmiş olduğunuz görüşlerinize istinaden BLT-821872-W0P3’nolu bilet kaydı oluşturulmuş olup, konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra, Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ayrıca firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.budget.com.tr adresinde bulunan iletişim formu üzerinden ya da 444 47 22 no’lu Müşteri Deneyim Hattın’dan telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler