Budget ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Budget Araç Kiralamaya Zamanında Gitmeme Rağmen Şube Kapatıldı Deyip Aracı Teslim Etmedi

904görüntüleme
Sertaç
Sertaç 09 Kasım 2020 19:42

Aracı saat 19.00'da internet üzerinden rezervasyon yapıp online ödeme yaptım. Aracı İstanbul taksit şubesinden kiraladım. Zamanında 19.00'da orada olmama rağmen ofiste çalışan personeli otopark bölgesinde bulup zamanında geldiğimi aracı teslim almak istediğimi söylememe rağmen çalışan personel ilgisiz bir tutumda yapabileceği bir şey olmadığını ofisin 19.00'da kapandığını söyledi. Israrda zamanında geldim saat 19.00 dememe rağmen randevu saatim 19.00 dememe rağmen randevu aldığınız yeri arayın dedi ve aradığımda 19.00'da telefonda desteğinde kapalı olduğunu öğrendim. 

Ofiste çalışan arkadaş bunu bilmesine rağmen başından atarak telefonla iletişime geçmemi bilinçli bir şekilde istedi. İstanbul Taksim ofisinde çalışan bayan arkadaş müşteri memnuniyetinin ne olduğunu daha öğrenememiş böyle bir personeli müşteri ile karşı karşıya getiriyorsunuz.

Budget Logo
Budget12 Kasım 2020 11:06

Sayın Sertaç E., Değerli vaktinizi ayırıp, görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. BUDGET, sektöründeki yerini siz değerli müşterileri sayesinde devam ettirmekte ve sizlerden gelen bildirimlere her zaman önem vermektedir. İletmiş olduğunuz görüşlerinize istinaden BLT-821088-M9N9 nolu bilet kaydı oluşturulmuş olup, konu Genel Merkezimize iletilmiştir. Ayrıca firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.budget.com.tr adresinde bulunan iletişim formu üzerinden ya da 444 47 22 no’lu Müşteri Deneyim Hattın’dan telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler