06 Mayıs
#11930256

Sarf Malzemesini Piyasada Bulamadığımız Brother Markasından Şikayetçiyim!

29.01.2018 tarihinde Kartal 21. Noterliği için (Eski adı Online Pos Yazılım ve Bilişim Teknolojileri Sanayi Ticaret Limited Şirketi) yeni adı Sevinç Teknoloji Limited Şirketi ünvanlı şirketten aldığımız Brother marka yazıcının yedek tonerlerinin bitmesi ile yeni toner talep ettik. Ruhsat basımında kullandığımız yazıcının tonerinin orijinal olması gerektiğinden nerede ise yazıcı fiyatına satılan toner için 775 TL şirket hesabına 2 Mayıs 2019 tarihinde havale ettik.


İşin aciliyeti nedeni ile erken teslim için şirket yetkilisine ricada bulununca 3 Mayıs 2019 günü sabah 11'e kadar tonerin elimizde olacağının söylenmesine rağmen bugün 6 Mayıs 2019 tarihinde halen toner elimize geçmemiştir. Yazıcıyı satarken her türlü aksaklıkta acil müdahale edecekleri taahhüdünü veren firma ilk aksaklıkta sınıfta kalmıştır. Hem yazıcıyı satan firmadan hem de sarf malzemesini piyasada bulamadığımız Brother markasından şikayetçiyim.

İnci İnci 154 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Brother Temsilcisi09 Mayıs

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili müşteri ilişkileri temsilcilerimiz tarafınıza dönüş yapmıştır. Bu konuyla ilgili yaşanan sorun firmamızdan kaynaklı olmayıp, yaşanan sorunların çözülmesinde her türlü desteği sağlamak için firmamız elinden gelen çabayı göstermektedir. Eğer probleminizin çözülmediğini düşünüyorsanız, bize her zaman ulaşabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.brother.com.tr adresinin iletişim bölümündeki bilgi talep formunu doldurarak veya 0216 577 68 18 numaralı destek hattımızdan iletebilirsiniz. Saygılarımızla Brother International Türkiye www.brother.com.tr Bizi takip edin: https://www.facebook.com/brotherturkey/

  • İnci06 Mayıs

    Brother firmasından dönüş oldu, yaşanan sıkıntının aşılması için yapılabilecekler konuşuldu ve sarf malzemesine daha hızlı ulaşabileceğimiz merkezin telefonu verilerek bundan sonrası için sorun yaşanmayacağı söylendi. Şikayeti ciddiye alan Brother firmasına ve şikayetimizi ilgili firmalara yönelterek çözümlemesini sağlayan şikayet var'a teşekkürler.

Ziyaretçi Yorumları