Toplam çözüm sayısı
..
Brita ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yeni karşılaştırma

ile

Brita Filtre Artık Suyun Tadını Bozuyor

5985görüntüleme
Yasin
Yasin 02 Şubat 17:39

3 yılı aşkın süredir Brita Akıllı Sürahi kullanıyoruz. Filtreleri kullanımımıza göre 2-3 ay içerisinde değiştiriyoruz. Bu zamana kadar tadı gayet güzel olur ve lezzetli su içerdik. Ama son aldığım filtrelerde durum böyle değil. Suyun tadı kötüleşti. Tadı bozulduğu için filtreleyip filtrelemediğini anlayamıyoruz. Açıkçası endişeliyiz bu durumdan.

Önce N11 ® üzerindeki başarılı bir satıcıdan 2 li Maxtra Plus filtre aldım. Takıp kullandık. Suyun tadı kötü geldi. Filtre ile alakalı olabilir dedik ve Turkcell ® üzerinden direk Turkcell den filtreleri sipariş ettik geldi. Onu da taktık durum aynı. Şu an su içemiyoruz.

Sanırım Brita filtreleri aynı kalitede üretmiyor artık. Yakıştıramadım. Biz sırf bu nedenden ürünü kullanmayı bırakacağız. Yazık. Kaliteli bir iş nasıl batırılır. Onu göstermeye çalışıyorlar.

Brita Logo
Brita11 Şubat 14:30

Merhaba, Mesajınız için teşekkür ederiz. Öncelikle, bizimle iletişime geçerek tarafımıza sağladığınız kişisel verilerinizin işlenmesi ile ilgili bilgi sahibi olmak için şirketimizin https://www.brita.com.tr/aydinlatma-beyani linkinde yer alan Aydınlatma Beyanı’nı okumanızı rica ederiz. Şikayetinizle alakalı geri dönüş sağlanmıştır. Saygılarımızla, BRITA Türkiye

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile