07 Aralık 2019
#13159135

Palladium AVM Boyner Çalışanı Sözünde Durmadı!

Ben Hatay Antakya Palladium Alışveriş Merkezi Boyner Bayisinden Harley Davidson marka bir bot beğendim ve beğendiğim botun numarasının ellerinde olmadığını ama sistemden baktıktan sonra Mersin'deki bir şubede bulunduğunu söyleyen K*** isimli satış elemanı ürünü getirtip getirtmeyeceği konusunda bana soru sordu bende çok geç kalmayacaksa gelmesini istediğimi ilettim.


Çalışan ürünün en geç 1 hafta içerisinde elimde olacağını iletip kartla çekim yaptı ürün siparişini verdik. 7 iş günü geçtikten sonra aradım ve ürünün 5 bayi tarafından red olarak yanıtlandığını şu an son bayiye sorduklarını eğer orada da olmazsa ürünün iptali veya değişiminin sağlanacağı söylendi.


Şimdi gelelim esas konuya parayı alana ve ürünü satana kadar bizi kandırıp daha sonra ürünün olmadığını söylemek resmen dalga geçmekten başka bir şey değildir.


Ürünün siparişini verdiğim tarih 28.11.2019 ve tam 11 gün oldu ürünle ilgili hiçbir bilgim yok. Ben bu ürünü kış mevsimi geldiği için alıyorum ve biraz daha gecikirse çerçeveletip odama asmaya niyetim yok bota 443 TL para verdim ve verdiğim paranın karşılığını istiyorum fazlasını değil.


Konuyla ilgilenmez iseniz gerekli mercilere de şikayette bulunacağım insanları yalnızca Banknot olarak görmeyin veya herkesi kandırabilirim düşüncesine kapılmayın ve eğer bot elimizde yok değiştirelim veya para iadesi yapalım diye aranırsam kesinlikle elimden ne geliyorsa yapıp Tüketici Hakları'na başvuracağım botun Mersin'de bulunduğunu söyleyen ben değil sizin çalışanınızdı sonuçta 4 gün daha bekleyip Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne başvuracağım en yakın zamanda dönüş sağlanmaz ise hukuki yollarda karşılaşmak dileğiyle.

İbrahim İbrahim 331 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Boyner Temsilcisi09 Aralık 2019

    Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Boyner Temsilcisi08 Aralık 2019

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler