09 Nisan
#11824442

Boyner'in Değişim Sorunu!

Boyner internet mağazasından Jack Jones marka mont sipariş ettim. İlk kullanımda çıtçıt düğmesi koptu tamiratı olamayacağı için değişim talep ettim. Yaklaşık 10 gün sonra kendi aramamla değişim talebimin olumlu sonuçlandığını söylediler. Mağazaya gittiğimde o ürünün artık olmadığını yerine sadece hediye çeki alabileceğimi söylediler.


Ben en başta da belirttiğimi sadece değişim istediğimi söylediğim halde yalnızca hediye çeki verebileceklerini söylediler. Hadi onu da anladık bu hediye çekini sadece mağazada kullanmak nedir? Böyle bir sorumsuzluk olamaz müşterisini bu şekilde mağdur eden başka bir firma görmedim ben daha.

Sadık Sadık 238 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sadık10 Nisan

    Sorunum çözülmedi hediye çekine mahkûm edildim resmen. Müşterilerini bu şekilde mağdur etmesi çok yanlış bu son alışverişim olacak Boyner mağazasından.

  • Boyner Temsilcisi10 Nisan

    Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Boyner Temsilcisi10 Nisan

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları