24 Eylül 2018
Yorum Yap
#10942152

Boyner'den Gecikmeli Gelen Ayakkabı Hatalı Çıktı!

Boyner İnternet şubesinden ayakkabı aldım, gecikmeli gelen ayakkabı hatalı çıktı, 2 'dide sol ayakkabı değişim istedim ve kargoya vermeden müşteri hizmetlerini aradım, ilgisiz bir bayan açtı gönderin dedi bende kargo ile gönderdim, sonra teyit için tekrar aradım, bu sefer değişim yapamayacaklarını iade işlemi yapacaklarını değişimin Boyner mağazalarında olduğunu söylediler, bende bu ürün de iade etmediğimi ayıplı gönderdiğiniz ürünü düzeltip göndermenizi istiyorum dedim, bir kez ciddiye alınıp aranmadım, mail atmışlar iade alacaklarını belirtmişler.


Ben zamandan tasarruf için internet alışverişini tercih etmişim bana mağazaya gidin diyemezsiniz. Boyner gibi bir mağaza kendi yanlışında ötürü beni mağdur edemez. Yakışmadı ilgisizlik bilgisizlik cabası.

Koray Koray 983 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Boyner Temsilcisi24 Eylül 2018

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları