08 Ağustos 2018
#10763199

Boyner'den Alınan Dockers Pantolon Genişledi!

Boyner Dockers Pantolon Şikayeti!


Yaklaşık 3 ay önce Boyner Emaar mağazasından satış danışmanının yönlendirmesiyle eşime sezon ürünü Dockers pantolon (yaklaşık 180-200tl) aldık. Boyner satış danışmanı ürünün asla ütü istemediğini, esneme yapmadığını söyledi (çünkü sorun yaşamamak için defalarca kez sorduk) Ürün 2. giyimden sonra deyim yerindeyse çuval oldu.


Biz iade için mağazaya başvurduk ve kullanıcı hatası cevabını aldık. Söyler misiniz hiç yıkanmamış bir pantolonda kullanıcının nasıl bir hatası olabilir ki eşim üst düzey bir yönetici? Tabii ki ürünü kabul etmeyip tekrar gönderdik ve yine iade olmadığını belirttiler.


Markanın doğrudan kendisinden ürünü almış olsaydık böyle bir sorun yaşamayacaktık ve satış danışmanı bizi yanlış yönlendirmeyecekti. Bu nedenle gerek uzlaşmacı olmayan yaklaşımınız gerek müşteri ilişkilerindeki arkadaşların mutsuz tavırları olsun şikayetimi Tüketici Mahkemesi'ne iletmeme en büyük sebeptir. Gereğini ivedilikle bekliyorum.

Begüm Begüm 303 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Boyner Temsilcisi10 Ağustos 2018

    Merhaba,​ Talebiniz ile ilgili görüşülerek çözüm sunulmuştur. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Boyner Temsilcisi08 Ağustos 2018

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları