15 Haziran
#12111764

Boyner'den Aldığım Skechers Sandalet Ayağı Simsiyah Boyuyor!

Anneme aldıktan sonra ilk giymesinden hemen sonra yağı simsiyah boyayan Skechers siyah sandaleti aldığım Boyner mağazasına iade edip, durumun giderilmesini istedim. 15 gün sonra dönüş iadenin kabul edilmediği söylenip bir mektup iletildi. Durum kabul edilmemiş, çünkü kullanımdan kaynaklı olabileceği iletildi. Açıklama da şu:
'... Brilliancy kodlu ürün incelenerek sorunun üretim aşamasından kaynaklanmadığı tespit edildiği için iade işlemi yapılamayacaktır'!


Çok pardon ama ilk kez Skechers sandalet kullanmadı annem, bir önceki bantlı modelinizde bej rengi olanı kullanmıştı ve böyle bir sorun yoktu yani terden, kaynaklanmadığı açık olan bir durum için nasıl oluyor da üretimden kaynaklanmadığını söyleyebiliyorsunuz. Çok açık ki kullanmış olduğunuz kimyasallar boya veriyor ve o boya defalarca silinmesine rağmen ayaktan çıkmıyor.


Şimdi siz o ayak boyayan sandalet Skechers'ı giyip, yazın gezinmesini ve bu arada boya olan tabanlarını ayağında sizin markanızın sandaleti varken görmesini mi istiyorsunuz?
Böylece ne kadar kusursuz ayakkabılarınız olduğunun reklamını yapacaksınız sanırım!


Siz markanıza değer vermeyebilirsiniz, ama biz sağlığımıza ve görüntüye önem veriyoruz. Sandaletleri olduğu gibi aynen 2. kere Boyner Cevahir mağazasından iade talebinde bulunduk. Biz yaz-ter*sandalet üçlüsünü için uygun olmayan simsiyah boya veren sandaletlerinizi istemiyoruz. İadesini ya da şayet boya vermeyecekse Bej renklisiyle değişimini ve mağduriyetin giderilmesini talep ediyoruz.

Selin Selin 1.048 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Selin21 Haziran

    Sizlerle, müşteri temsilcilerinizle defalarca telefon görüşmeleri ve maillerden sonra sonuç gene yok. Tam 1 hafta oldu halen Sketchers boya veren sandaletiniz için geri dönüş bekliyoruz. Bu arada sandaletin değişimi ve incelenmesi! İçin ilk verdiğimiz günden itibaren 4 hafta geçti, zaten 1 hafta sonra haziran da bitiyor olacak. Yaz bitmeden artık sizden bir geri dönüş alabilmeyi umuyoruz. Bu kadar zor olmasa gerek sanırım... Müşteri hizmetleri ile son yapmış olduğumuz telefon görüşmemizde ayakkabıyı tekrar getirmemizi istediler ki ayakkabı görüşmeden yaklaşık 4 gün önce tarafınıza teslim edilmişti. Yani lütfen artık gerçekten anlamlı bir prosedürünüz varsa devam edin uygulayın, yoksa buraya sadece yorum yazmak için lütfen cevap vermeyin. Biz sadece artık sandaletimizi istiyoruz, değişim olmayacaksa da iadesini lütfen. Kimse sürekli boya veren bir sandaletle yazı geçirmek istemez -üzerinde sizin markanız varken tabanları simsiyah yapan bir sandaletle gezinmek de sizin için iyi bir reklam olmaz sanırım.- En kısa zamanda sizden ivedilikle net bir geri dönüş bekliyoruz.

  • Boyner Temsilcisi15 Haziran

    Merhaba, Öncelikle iyi günler dilerim. Size yardımcı olabilmek için sizi aradım ancak bize iletmiş olduğunuz irtibat numarasından size ulaşamadım. Konuyla ilgili bilgi almak için bizi her gün 09:00-22:00 saatleri arasında 444 29 67 çağrı merkezi numaramızdan ya da her zaman [email protected]’den ulaşabilirsiniz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Boyner Temsilcisi15 Haziran

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler