sta-4-hoverİyi Çözüm

Boyner Yangın Var Diye Bağırmamak İçin Kendimi Zor Tutuyorum!

Mesut Mesut23 Kasım 2020 23:04

Yine aylardan kasım ve yine yeniden beni Boyner'lediniz. Nasıl mı? Son bir ay içinde yapılan alışverişlerimde 1008304753 sipariş tedarik edilemediği için iptal. 1008322473 sipariş tedarik edilemediği için iptal. 1008322563 sipariş edilemediği için iptal. 1008322533 sipariş edilemediği için iptal. 1008692623 sipariş tedarik edilemediği için iptal. 

1008582681 sipariş gönderildi ama garanti belgesi olmadan ürün kutunun içine alelade konularak gönderildi neticede oda iptal. Son 1 ay içinde yapılan 5 siparişin hepsini iptal ettiniz ve beni 9195 TL kredi kartı ekstresiyle baş başa bıraktınız. Alın yazısı mı diyeyim, makus giden talih mi diyeyim bilemedim ama aynı bahaneleri öne sürerek her siparişimi iptal ettiniz hem de tarafıma hiçbir bilgi vermeden.

Ben müşteri hizmetlerini arayıp derdimi anlatmaktan yoruldum onlar aynı bahaneleri öne sürmekten yorulmadılar. Boyner markasının ardındaki kurumsal kimliğe güvenerek alışveriş yapıyoruz ama sonrasına bakıyoruz ki ticari ahlaka sığmayan bir tutumla karşı karşıya kalıyoruz. Bir kurumsal işletme; deposunda o ürünün olup olmadığını 15 gün sonramı fark eder.

Rekabet gücünün günden güne kızıştığı pazarlama sektöründe tekel anlayışı ile müşterilere hizmet vermek ateşle dans etmeye benzer. Satarız, bekletiriz, sonra stokta yok demek ancak bu gününüzü kurtarır. Peki ya yarın. Bugünlerin yarınları da var unutmayın. Özetle yapmış olduğum alışverişlerde aynı problemlerle karşı karşıya kalmaktan yoruldum, gönül rahatlığı ile alışveriş yapamaz oldum. Alışveriş yapıyorum ama yine stoklarda yok yine seni Boyner'ledik demenizden bıktım usandım.  

  • - Görüntüleme
full-star full-star full-star full-star empty-star
4/5

Cevaplar

profile-icon Mesut 30 Kasım 2020 22:17

Sayın yetkili; onca telefon görüşmesi neticesinde hala bir sonuç alamamak beni derinden üzdü. Boyner markasının kurumsal kimliğinin arkasında müşterilere bu kadar mağduriyet yaşatılmasını hayretle karşılıyor, esefle kınıyorum. Müşterilerinize indirimsiz ürünlerde %15 indirim sağlamınızda ayrı bir taktire şayan bir durum. Sitenizde indirimsiz ürün kaldımıki biz bu hediye çekiyle alışveriş yapalım. 1 ay içinde yapılan 4 siparişiminde iptal edilmesinde ben sistemsel bir sıkıntı değil art niyet ararım. Yasal yollardan hakkımı arayıp tedarik edilemeyen ürünlerimin tedarik edilerek tarafıma gönderilmesi tek emelim aynı zamanda yaşama sebebim olacak. Ben yandım eller yanmasın. Saygılarımla.

np_image4 Ekli Görsel Var
Boyner Logo Boyner 24 Kasım 2020 12:53

Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Boyner Logo Boyner 24 Kasım 2020 09:04

Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler