Toplam çözüm sayısı
..
Boyner ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Banu'nun şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Boyner Ve Aras Kargo Ürün Teslimatı

628görüntüleme
Banu
Banu 11 Ekim 14:58

Boyner ve Aras Kargo ®

Boyner alışveriş sitesinden 1 adet fashion friends ® ürünü satın aldım. Bu alışverişim ile ilgili 04.10.2021 tarihinde cep telefonuma 101 ®3**8806 numaralı siparişimin yola çıktığına dair bilgi mesajı geldi. 05.10.2021 tarihinde parasını ödemiş olduğum ürünüm Aras Kargo'ya ulaştırılmış. Aras Kargo ürünümü adres bilgisinin eksik olduğunu belirtmiş Bu sebeple ürün tarafıma teslim edilememiş.

Adresini beyan etmiş olduğum firmamıza Aras Kargo (188********59) defalarca ürün teslimatı yapmıştır. Aras Kargo çalışanın bir önceki teslimatta beyan etmiş olduğu tehditleri içerisinde "Bir daha bu firmaya ürün bırakmayacağım" bilgisini hem Boyner hem de Aras Kargo müşteri hizmetlerine 08.10.2021 tarihine kadar defalarca arayarak şikayette bulundum. Cuma akşamı müşteri hizmetlerinden geri dönüş aldığımda şube ile görüşüp ürün teslimatının tarafıma ulaştırılması adına gerekli adımları atacaklarını bildiren bir görüşmede yapıldı.

Sonuç:

Güvenerek alışveriş yapmış olduğum Boyner mağazacılığın müşteri hizmetlerine 08.10.2021 tarihine kadar olan süreçte şikayet talep oluşturulmaması anlattıklarımın ciddiye alınmaması ve takip edilmemesi ancak Pazar günü müşteri hizmetlerinde denk geldiğim bir yetkilinin konuyu ciddiye alması sonucunda Pazartesi günü tarafıma Boyner müşteri hizmetlerinden dönüş yapılmıştır. Fakat bu arada ücretini ödemiş olduğum ürünüm iade olmuştur.

Konu ile ilgili ilgi ve alakanızın son derece zayıf olması, ürünleri teslim etmiş olduğunuz kargo firmasına ürün takibini yaptırmamanız son derece üzücüdür ve güven sarsıcıdır.

Ücretini ödediğim ve zamanında gelen bir ürünü neden tarafıma teslim edilmediğini açık bir şekilde ifade etmeme rağmen tarafınızca olumlu hiçbir adım atılmamıştır. Ürünüm iade edildikten sonra almış olduğunuz aksiyonlar "özür telefonları" tarafımı daha da kırmış ve üzmüştür.

Biraz ciddiyet ve biraz samimiyet lütfen!

Boyner Logo
Boyner11 Ekim 15:04

Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Boyner Logo
Boyner11 Ekim 16:14

Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile