Boyner ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Boyner  Ürünü Var Gösterip Göndermiyor

273görüntüleme
Sevil
Sevil 25 Kasım 2020 11:35

Boyner ile aramızda olan bu 2. Aynı olaydır. Stoğunda var olarak gösterdiği ve 2 gün içerisinde tedarik edildi diye gösterdiği alışverişim 12 gün geçmesine rağmen tarafıma iletilmedi. Daha öncesinde siparişimin hazır olduğuna dair SMS bildiriminde bulundular. Ama müşteri hizmetleri bunu da kabul etmiyor. 

Burunlarda kalmayıp müşteri hizmetlerini defalarca arama sonucumda hepsiJET'e verilmiş diyerek yakan söyleyip bugün ise siparişin iptal edilip para iadeniz yapılmıştır diye SMS geldi. Tekrar söylüyorum ikinci sefer aynı şeyi yapıyorlar. Paramı alıp 15 gün beni mağdur edip sonra para iadesi yapıyorlar.

Boyner Logo
Boyner25 Kasım 2020 12:14

Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Boyner Logo
Boyner25 Kasım 2020 15:19

Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Sevil
Sevil25 Kasım 2020 15:35

Evet boş bir telefon araması gerçekleştirdi Boyner. Özür dilemek bile değil. Sizi dinlemek için aradık dediler ve kapadılar. Asla alışveriş yapmayacağım bir daha.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler