Boyner ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gülben'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Boyner Ürünlerimi Teslim Alamıyorum

521görüntüleme
Gülben
Gülben 24 Kasım 2020 18:38

11 Kasım'da Forum İstanbul şubesinde arabaya teslim olarak verdiğim sipariş için Boyner hesabımda telefon numaramın eski olduğunu fark ettim. Fakat siparişimi oluştururken güncel numaramı belirtmiştim. Ürünlerimle ilgili 'tedarik edildi' bildirimini görünce mesaj veya mail olarak bir bilgi gelmediği için Boyner Forum İstanbul'u defalarca aramama rağmen ulaşamadım. AVM ye gidip bilgi istediğimde hesabımda 'teslim edildi' yazınca gidip alabileceğimi söylediler. Bekledim ve bildirim alınca tekrar mağazaya gittim. Bu sefer depoyu sadece perşembe ve cuma günü açabileceklerini gidip tekrar gelmem gerektiğini söylediler. Siparişimi iptal etmek istedim fakat teslim almadığım ürünü iade edemeyeceğim için yine bir sonuç alamadım. Çağrı merkezine ulaşamadığım, online siteden bilgi edinemediğim ve ürünümü teslim alamadığım için iade sürecinin ivedi şekilde gerçekleştirilmesini talep ediyorum. Boyner'den 'ne kadar güzel bir sistem! ' diye düşünüp talep ettiğim hizmetin sonucu ise maalesef hüsran!

Gelişme
Gelişme

23 Aralık 2020 21:25

Boyner çağrı merkezini tekrar arayıp yaptığım görüşmede bana şubenin defalarca ulaşmaya çalıştığını fakat ulaşamadığını bu nedenle iademi oluşturmadıklarını söylediler. Defalarca sistemde kayıtlı kalmış telefon numaramın değiştiğini ve her görüşmemde bunu belirttiğimi söyledim. 1 aydır ne ürünümü teslim alabildim, ne de paramı iade alabildim. Çağrı merkezinden iade talebimin aciliyeti olduğunu ileteceklerini söylediler fakat hala bir gelişme olmadı. Son görüşmemin üstünden bile 1 hafta geçti. Artık paramın iade edilmesini istiyorum. Tek yol bulabildiğim her yerden şikayet açmak olmamalıydı. 25 Kasımda sipariş oluşturdum ve hiçbir şekilde veril (emey) en hizmetten memnun değilim.

Boyner Logo
Boyner25 Kasım 2020 08:56

Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Boyner Logo
Boyner25 Kasım 2020 13:44

Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Gülben
Gülben10 Aralık 2020 07:58

Maalesef hala iade sürecim başlatılmadı. Arayıp hemen ilgileneceğiz denmesine rağmen sipariş durumumla ilgili bir güncelleme olmadı.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler