17 Mayıs
#11989008

Boyner Ürün Tadilatı

14.04.2018 'de Maltepe Park AVM Boyner mağazasından almış olduğum Rayban güneş gözlüğü 22.03.2019'da klipsinin çıkması sonucu tadilat sonucu Hilltown AVM Boyner mağazasına götürdüm. Oradaki satış danışmanı herhangi bir gözlükçüde de yaptırabileceğimi söyledi. Tepki gösterince garanti kapsamında tadilat için kabul etti ve sürecin 40 iş günü olduğunu söyledi. Ancak mayıs ayına kadar herhangi bir haber ve bilgilendirme yapılmadı ve telefon ile mağazaya ulaşamadım. Mağazaya gittiğimde unutulduğunu bunun telafi edileceğini bu konu ile ilgili haber edileceğim söylenildi.


2-3 gün sonra tadilat olarak kabul edileceğini onaylayıp onaylamadığımı sordular ve onayladım. 16 Mayıs 2019 Tekrar herhangi bir bilgilendirme yapılmadan telefon ile Boyner mağazasına ulaşım sağladım. Ürünün yapılmış olduğunu alabileceğimi söylediler. Ürünü almaya gittim. Gözlük camları parmak izleri ile dolu ürünüm yapılmamış ve gözlüğü gözüme takınca yamuk durduğunu gördüm. Bunun üzerine tekrar garanti kapsamında gözlüğümü yaptırmaya yolladım. Bu konunun gerekli üstler tarafından incelenip tarafıma bilgi verilmesini istiyorum.

Bengisu Bengisu 305 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bengisu21 Mayıs

    19 mayıs günü arandım ürünümün yapıldığı söylenildi fakat ürünümde halen aynı sıkıntılar devam ediyordu. Ürün değişikliği kabul edildi. Gözlük bölümünde çalışan eda hanım ve emre beye (Hilltown Boyner) ilgi ve alakaları için çok teşekkür ediyorum. Çalışan diğer elemanlardan da aynı performansı bekliyorum. Kolay gelsin.

  • Boyner Temsilcisi17 Mayıs

    Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Boyner Temsilcisi17 Mayıs

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları