24 Mart 2015
Yorum Yap
#3131798

Boyner Ürün Değişimi İçin 1 Ay Oyalayıp Sonunda Ürün Gelmedi Mağdur Edildim

Eskişehir Boyner'den 2.2.2015 tarihinde almış olduğum Beymen Business marka etek ceket takımın ceket yakasında bir defo nedeniyle yeni bir ürün getirileceği söylenerek başvuru yaptığım 26.2. 2015 tarihinden beri oyalanmaktayım. Geri bildirim hiç yapılmadığı gibi ben aradığımda da Boyner mağazalarında sayım yapıldığı için transferin gerçekleşmediği söylendi. Şu tarih itibarı ile ise ceketin olup olmadığı, gelip gelmeyeceği belli değil.


Bana ürünleri iade alabilecekleri bilgisi geldi. Bu durumda hem 1 ay boyunca yanlış, eksik bilgilerle oyalandım, hem de sabırla onlara güvenip beklediğim için mağdur oldum. Oysa zamanında bilgi alsaydım aynı ceketi Beymen Mağazalarından temin edebilirdim.

Elif 462 Okunma

Cevaplar

  • Elif'in Teşekkür Mesajı31 Mart 2015

    Şikayetimin internet ortamında dile getirilmesi sonucu çözüm sürecinin hızla başlaması ile yerel mağazada çözemediğim sorunum daha fazla dikkate alınarak hızla çözüme kavuştu. Teşekkür ederim.

  • Boyner Temsilcisi25 Mart 2015

    Merhaba; Tüketicinin şikayeti,Boyner Mağazacılık’a iletilmesi sonucu ilgili mağaza ekibi konu hakkında bilgilendirilmiş tüketicinin şikayeti cevaplanmıştır. Bilginize... Boyner Büyük Mağazacılık Müsteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler