20 Mayıs
#12000829

Boyner Siparişim Tedarik Aşamasında!

12.05.2019 tarihinde aldığım ürün 3-5 iş günü demesine rağmen bugün 6. gün ve hala tedarik aşamasında görünüyor. Tarafınıza dönüş sağladığımda sevkiyat aşamasında olduğu söyleniyor peki sevkiyat ne zaman yapılır dediğimde bilgi verilemiyor ama sevkiyatta olduğu belirtilebiliyor.


Ne yaman çelişki! 3-5 gün sonra ürün stokta yok şeklinde dönüldüğünde sevkiyat aşamasında olduğu bilgisini nasıl telafi edeceksiniz. Paramı fonluyorsunuz 8 gündür bir ürün nasıl gönderilemez.


Ürün gönderilemediğinde de ayrıca 5 gün para iadesi için bekleyeceğim bu şekilde mi e-ticaret yapıyorsunuz yazık Boyner bu kadar mı düştü? Acil cevap istiyorum aksi halde her yerden yazmaya devam edeceğim.

Havva Havva 219 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Havva22 Mayıs

    12.05.2019 da vermiş olduğum siparişim ulaşmadı diye şikayet kaydı oluşturunca hem mail olarak hem de 21.05.2019 da arandım. Bana siparişimin çıkacağını kontrol nedeniyle yapılamadığını 22.05.2019 da çıkış yapılacağını belirtip öncesinde de sevkiyatta şeklinde bilgi verip çelişkili ifadelerle oyaladınız şikayetimi kaldırmadım iyi ki de kaldırmamışım bugün ise siparişimi ulaştıramadığınız için özür dilemişsiniz veremediğiniz hizmetten bu kadar kolay sıyrılabiliyor musunuz? 10 gündür paramı resmen fonluyorsunuz. Tedarik edemediğiniz bir ürünü satışa açma amacınız insanların parasını kendi hesabınızda değerlendirmek mi!? E-ticaret amacı hızlı alışveriş hizmeti almak iken sizin yaptığınız nedir? E-ticaret mi? Bugün kesilen kart ekstremde almadığım ürünü ödemek zorunda değilim sizden ayrıca iade etmenizi beklemek zorunda da değilim hizmeti veremiyorsanız paramı da hemen yatıracaksınız. İnsanların paralarını sanırım kendi hesabınızda vadeye yatırıp değerlendiriyorsunuz? Yazıklar olsun hizmet vermeyi bilmediğiniz çelişkili ifadelerinizden ve 10 gün sonra üzgünüz ürün yok demenizden belli. Ürün yoksa sizin firmanız neden var? Acil yetkili kişilerden cevap istiyorum. Paramın faizini de ödeyecek misiniz?

  • Boyner Temsilcisi21 Mayıs

    Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Boyner Temsilcisi20 Mayıs

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları