Boyner ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

Boyner Sipariş Ve Kargo Süresi

1.184görüntüleme
Fırat
Fırat 27 Kasım 2020 11:02

24 Kasım salı günü bir mont sipariş ettim 8840818. Sipariş etmeden önce müşteri hizmetlerini aradım ve 30 Kasım pazartesi akşam yurt dışına çıkacağımı ilettim. Sitede ürün için tahmini teslimat 27 Kasım - 10 Aralık arası yazılı olduğu ama "tıkla gel" mağazaya uygun olduğu için 1 ile 10 gün arası teslim edilebileceğini bu yüzden ürünümün 30 a yetişip yetişmeyeceğini sordum. Arkadaş yetişir ama sipariş ettiğinizde tekrar arayın ve hızlandırılma olması için not düşelim dedi. Sipariş ettim aradım tamam not düşüyoruz yetişecek denildi. 25 Kasım çarşamba tekrar teyit ettirmek için aradığımda başka bir arkadaş buraya not düşmemişler düşsek bile yetişmez dedi çünkü cumartesi pazar kargolamamız yok dedi. Ne yapalım o zaman iptal edeyim dedim. İsterseniz hızlandırma için not alayım yarın (26 perşembe) kargoya verilir dedi bu sefer... Baştan yetişmez sonra bu şekil diyor. Neyse tamam alın dedim not. Perşembe günü oldu hala tedarik sürecinde yazılı olduğu için aradım bu seferki arkadaş ne zaman kargolanacağını bilemeyiz ama buraya not düşülmüş gelir dedi. Yine dedim eğer yetişmeyecekse iptal edelim benim zamanım yok. Yok beyefendi yetişir. Peki dedim. 25 Kasım cuma günü yani bugün arıyorum tedarik edildi kargoya verildi cumartesi günü mağazaya ulaşır denildi. Ama SMS gelmesi lazımdı diyorum kargoya verildiğine dair (çünkü her aradığımda arkadaşlar böyle söylemişti) bu kez yok ürün mağazaya ulaştığında SMS gelecek dediler. İşin komik 25 Kasım çarşamba günü 8874981 numaralı bir ayakkabı sipariş ettim ve o ayakkabının altında "hızlı gönderi 27 ve 29 Kasım" ibaresi bulunuyordu. Peki bu sipariş neden kargoya verilmedi diye sordum. Sonuçta bugün ayın 27si bugün verilmesi gerekir ki 28 veya en geç 29unda mağazaya ulaşsın. Ayrıca o bir arkadaş cumartesi pazar kargolama yok diyordu ama 27 ve 29 kasıma cumartesi pazar denk geliyor madem öyle sitede neden yazılı bu tarihler arası teslim olur diye. Bu konu hakkında bilgi veremem ne zaman kargolanır bilemeyiz demesin mi. Bakın size de diyorum bana deyin ki yetişmez iptal edelim yoksa ben burada olmazsam mağazaya gidecek kimse alamayacak bu seferde yok efendim cumartesi ve pazar kargolamamız var ürün gelir dedi. Yani şaştım kaldım biri diyor gelir not alalım almıyor. Biri not alıyor gelmez diyor sonra gelir diyor. Kargolandığında SMS gelecek deniliyor. Biri kargolandı diyor ama SMS mağazaya ulaştığında gelir diyor. Ne yapacağımı bilemiyorum artık. Desinler ki kardeşim senin kargoların yetişmez bende iptal edeyim yazıktır günahtır.

Boyner Logo
Boyner27 Kasım 2020 11:14

Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Fırat
Fırat27 Kasım 2020 17:04

Herkese aynı cevabı kopyala yapıştır yapıyorsunuz ama ne arayan var ne soran ne de mail atan. Boyner bu seviyeye düşmemeli yazık ediyorsunuz böyle bir markanın ismine.

Boyner Logo
Boyner27 Kasım 2020 18:21

Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Fırat
Fırat28 Kasım 2020 12:20

Kusura bakmayın ama görüşmenin hiçbir faydası olmadı. Tek söylenilen dün kargoya verildi diye ama teslimat için hiçbir şey diyemeyiz. Madem diyemiyorsunuz neden sipariş etmeden önce "siz yapın yetişir efendim" ettikten sonra biri yetişir diğeri yetişmez biri cumartesi pazar dağıtım olmaz der diğeri olur ama pazar sabahına kadar der. Bugün Ankara'dan sipariş veriyorum yarın sabah en geç öğlene elimde oluyor. Nasıl oluyor da İstanbul içi Boyner kendi mağazasına kargoya verdiği ürün 48 saat içinde ulaşamıyor anlamış değilim üstelik Marmara Forum Boyner en büyük mağazalarımızdan biriyken. Size diyorum ki bana deyin ki efendim ürününüz yetişmez bende iptal edeyim neden çocuk kandırır gibi biriniz öyle biriniz böyle diyor. Uçağım olmasa umurumda değil 1 ayda beklerim ama ben gittikten sonra ürünü göndermeniz beni daha da çok uğraştıracak. Ben Fransa'dan nasıl ürünü iade edip ücretini tahsil edeceğim insanı bu şekil aptal yerine koymanız sizin güvenirliğinizi zedeliyor başka bir şey değil.

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Osman
Osman28 Kasım 2020 01:04
 

Size inanıyorum Boyner'den alışverişi kestim

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler