3 g
#11981329

Boyner Paramı İade Etmiyor...

03.05.2019 tarihinde Boyner'in internet sitesinden alışveriş yaptım. 09.05.2019 tarihinde uzun süredir kargomun gelmemesinden dolayı mailime baktım, mesajlarıma baktım alışveriş ile ilgili hiçbir bildirim yapılmamış. Hemen "444 29 67" numaralı Boyner müşteri hizmetlerini aradım ve siparişin başarısız olduğunu paramın iade edileceğini bildirdiler. Bugün yani 16.05.2019 tarihine kadar her gün aradım ve beni hep oyaladılar. Bugün paranın hesaplarına geçmediğini bankamı arayıp itiraz etmem gerektiğini söylediler. Kredi kartımın olduğu "Yapı Kredi Bankası'nı" aradım ve bankanın müşteri temsilcisi bana paranın firmanın pos makinesine paranın geçmiş göründüğünü, bankanın pos makinesinden grup kapama yaptıklarında da 37,5 TL'lik harcamamın onlarda çıktığını söyledi. Bankamdan harcama itiraz başvurusu yaptım. Boyner müşteri hizmetlerini tekrar aradım ve bana bu itiraz referans numaramı kendilerine mail atmamı istediler.


Referans numaramın ekran görüntüsünü "[email protected]" adresine mail attım. Paramı iade etmedikleri gibi siparişimin olumsuz olduğunu da asla bildirmiyorlar. Ben kendim takibin yapmasam 10 sene bana geri dönüş yapmayacaklar param çöpe gidecek. Boyner'den sonuna kadar şikayetçiyim. Paramı iade etmiyor, olumsuz olan siparişin nedenini de olumsuz oluşunu da bildirmiyor. Paramın iadesini istiyorum. Bir daha Boyner'in önünden bile geçmem.

Hayriye Hayriye 262 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Boyner Temsilcisi3 g

    Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Hayriye3 g

    Merhaba. Ben siparişimin peşinden koşarken 1kez aramadınız. Şikayetten sonra da beni rahatsız etmeyin. Sadece param iade edildiğinde mail atın. Onun haricinde rahatsız edilmek istemiyorum. Bu hassasiyetinizi ben sizin peşinizden koşarken yapmanız gerekirdi.

  • Boyner Temsilcisi3 g

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları