16 Nisan
#11851784

Boyner Paramı İade Etmiyor!

1 ay önce oğlum için Nike ayakkabı aldım. Bedeni uymadığı için geri gönderdim. Ürün bana tekrar geri gönderildi. Müşteri hizmetlerini aradım. Bize geri gönderin dediler. Gönderdim. Fakat tekrar ürün bana gönderildi. Tekrar müşteri hizmetlerini aradığımda ürünün kendilerinde gözüktüğünü ve paranın iade edileceğini söylediler. Ben de ürünün ben de olduğunu ve paramın yatmadığını söyledim. İlgileneceklerini söylediler. Fakat 1 ay oldu.


Halen ayakkabı bende. Arayacaklarını söylüyorlar her seferinde. Ama hiç aranmadım ve problemim çözülmedi. Paramın iadesini ve ürün iadesi için kargo kodu istiyorum. Çünkü iade ederken 30 TL kargo ücreti ödemek zorunda kaldım. Zararımın karşılanmasını istiyorum.

Serap Serap 424 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Serap17 Nisan

    1 ay önce oğlum için Nike ayakkabı aldım. Bedeni uymadığı için geri gönderdim. Ürün bana tekrar geri gönderildi. Müşteri hizmetlerini aradım. Bize geri gönderin dediler. Gönderdim. Fakat tekrar ürün bana gönderildi. Müşteri hizmetleri tarafından arandım ve durumu anlattım ve arayacaklarını söylediler ama aramadılar. Mağduriyetimin giderilmesini ve paramın geri verilmesini talep ediyorum şeklinde şikayetim, sitenizde yayımlandı. Boyner müşteri hizmetleri tarafından arandım ve mağduriyetimi bildirdim. Tekrar aranacağım söylendi ama aranmadım. Mağduriyetimin giderilmesini ve paramın geri ödenmesini talep ediyorum.

  • Boyner Temsilcisi16 Nisan

    Merhaba, Öncelikle iyi günler dilerim. Size yardımcı olabilmek için sizi aradım ancak bize iletmiş olduğunuz irtibat numarasından size ulaşamadım. Konuyla ilgili bilgi almak için bizi her gün 09:00-22:00 saatleri arasında 444 29 67 çağrı merkezi numaramızdan ya da her zaman [email protected]’den ulaşabilirsiniz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Boyner Temsilcisi16 Nisan

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları