23 Mayıs
#12015490

Boyner Online'dan Aldığım Ürün Ortada Yok!

Boyner.com.tr üzerinden 14.05.2019 tarihinde sipariş verdiğim 1003826169 numaralı siparişim için 16.05.2019 tarihinde Brandium Boyner mağazasına sevk edilmiştir SMS gelmiştir.


Bu siparişimden sonra verdiğim diğer siparişlerimi mağazaya geldi teslim aldım. Fakat bu siparişim ortada yok. Brandium mağazası bize gelmedi diyerek müşteri hizmetleri ile görüşün demektedir. Müşteri hizmetlerinizi her gün arıyorum talep alınıyor mağaza sizi arayacak deniliyor ama tarafımı kimse aramıyor.


Yarın 10 gün olacak bu siparişim nerede? 3-5 iş günü sürecinde teslimat sözünüz bu mudur? Artık müşteri hizmetlerinizi aramak bir çözüm sağlamıyor.


Kesin bir çözüm bulamayacaksanız neden her seferinde talep formu dolduruyorsunuz? Çağrı merkeziniz ürün gelmiş mağazada diyor mağaza bizde değil çağrı merkezi ile görüşün diyor? Birbirinizden haberiniz yok. Acil olarak çözüm odaklı bir yetkilinin ulaşmasını bekliyorum!

Onur Onur 1.336 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Onur23 Mayıs

    Görüşme sağlandı ama sonuç alınmadı. Mağaza ile görüşüp bilgi vereceğinizi iletmiştiniz. Halen geri dönüş bekliyorum.

  • Boyner Temsilcisi23 Mayıs

    Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Boyner Temsilcisi23 Mayıs

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları