08 Kasım
#12929687

Boyner Kot Pantolon Solması

Boyner Elazığ mağazasında Haziran 2019 da aldığın kot Pierre Cardin pantolon bütün yıkanma şartlarını sağlanmasına rağmen sadece iki kullanma ile giyilmeyecek hale geldi. Bunun üzerine Eylül 2019 un ilk haftası ürünü değişime yolladım. Ürün değişimi ekim ilk haftası (1 ay sonra) olumsuz sonuçlandı. Bunun üzerine ürünü kabul etmemem üzerine tekrar teslim edilmeden incelemeye gönderdim. Kasım 2019 ilk haftası (1 ay sonra) tekrar inceleme olumsuz sonuçlandı. Bunun üzerine artık Boyner mağazasından ve perre cardin markadan alışveriş yapmama kararı aldım.


İnsanları mağdur etmek asla kabul edilecek bir şey değildir. İnsanlar sizden ürün satın alıyor mağduriyet değil. Bu yazım bu tarz firmalardan ürün alacaklar için bilgilendirme amaçlıdır. Ürünü sadece iki defa kullanmam ve 2 aylık olumsuz değişim süreci ve sürekli Boyner mağazasını arayıp ürünümü sormam ve maddi ve manevi açıdan zarara uğramış olmam bunlar yaşamış olduğum olumsuz tecrübelerim idi. Ben artık o mağaza ve o marka ile çalışmama kararı aldım.

Soner Soner 353 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Boyner Temsilcisi09 Kasım

    Merhaba, Öncelikle iyi günler dilerim. Size yardımcı olabilmek için sizi aradım ancak bize iletmiş olduğunuz irtibat numarasından size ulaşamadım. Konuyla ilgili bilgi almak için bizi her gün 09:00-22:00 saatleri arasında 444 29 67 çağrı merkezi numaramızdan ya da her zaman [email protected]’den ulaşabilirsiniz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Soner08 Kasım

    Siz buradan dönüş yapın diye mesaj yapmadım. İnsanları firmanız hakkında bilgilendirmek için yazdım. Telefonuma mesaj dahi atmanızı istemiyorum. Bizler mağazanızdan pahalı ürünleri mağdur olmak için almıyoruz. 2 ay boyunca değişim süreci dahi mağduriyetimi gidermedi. Sizinle çalışmayacağım mesajımda da belirttim. Artık sizi hatırlamak dahi istemiyorum.

  • Boyner Temsilcisi08 Kasım

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler