Boyner ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Tuğba'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Boyner Kalite Kontrolden Geçmeyen Ürün

365görüntüleme
Tuğba
Tuğba 20 Kasım 2020 17:48

Daha önce defalarca başıma gelmiş olan sorun! Ürünlerin kalite kontrolden geçmediği "bahanesiyle" gönderilmemiş olmasıdır. Ne zaman çok ciddi bir indirim olsa ürünler gönderilmiyor. Aynı üründen sipariş ettiğim ve herhangi bir defosu olmadığı halde bir hafta içinde yüzde %40 civarı indirime girdiği için iade süreci başlattım ve aynısından bir tane daha satın aldım, iadem depoya ulaştığı günün, ertesi günü tedarik edilemediği bilgisi geldi. Yani ürün depoda olduğu halde tarafıma gönderilmiyor. Birçok firma kısa süre içerisinde indirime giren ürünlerde müşteri memnuniyeti açışından, talebiniz doğrultusunda aradaki farkı iade yaparken sizin yaptığınız mağduriyet oluşturmaktır.

Boyner Logo
Boyner21 Kasım 2020 09:01

Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Boyner Logo
Boyner21 Kasım 2020 11:57

Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Tuğba
Tuğba24 Aralık 2020 17:46

Kibar bir şekilde sorunumu dinleyip daha dikkatli olacaklarını söylediler tam bir çözüm sayılması bir için daha yaşanmaması gerekir diyebilirim en azından nezaketiniz ve ilginiz için teşekkürler.

Tuğba
Tuğba3 hafta önce

Kesinlikle geri alıyorum tüm sözlerimi bir hafta önce verdiğim 1009485035 no' lu siparişimde 10 gün bekletildikten sonra aynı sebeple ve aynı şekilde iptal edildi. Bari aynı kişiye denk gelmemesi için dikkat ederler dedim ancak nafile. Aşağıdaki konuyla ilgili görüşmelere devam ederken 3 kez ayrı ayrı bu ürünün çok geciktiği için başına aynı süreç gelirse kabul etmeyeceğimi bildirdim. Sadece yılbaşı sebeple kargoların yoğun olduğu söylendi, kendileri sürecin yakından takip edildiği söylendi ama sonuç yine iptal. Artık haklarımı BİMER, CİMER, Tüketici Hakem Heyeti ile çözeceğim ve peşini bırakmayacağım. Kendileri hala olmayan ürünleri satıp 10-15 gün boyunca paranızı gasp ediyor bir de süreçte sinirleriniz yıpranıyor. Ben alırken 3 mağazada stoktaydı, ayrıca dünde stok vardı, az önce kontrol ettim hepsi kaldırılmış, bu son alışverişimdi.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler