17 Mayıs
#11985419

Boyner İsmi Altında Konsinye Firma Mağduriyeti!

Şikayet. ST-2829779-K5Y5 fiş numaraürün ile uç adet alınan takim elbiseden bir tanesin de kullanırken ip çekilmeleri oldu. Moda dı centone isimli fason firmanıza iki kez değerlendirmeye gönderilen ürün mağduriyet giderilmeden iade edildi.


Boyner'in Kurumsal kimliği altında bu tur samimiyetsiz tutumlar çok yanlış bir uygulama. Boyner olarak aynı urunu veren fason firmanızla ilgili başka şikayetler var mı sorun lütfen.


Eğer aynı firmanın mağaza personelince de bilinen aynı sorunlara çözümsüz yanıtları yoksa ben talebimi geri çekeceğim. Aksi halde Boyner kurumsallığına yakışan mağduriyetin giderilmesidir. Şikayet sitelerine de bu bilgileri aynen fiş ve firma ismi ile iletiyorum.


Kurumsallık anlayışınız bu ise pes artık Boyner'e güven olmadığını diğer müşterilerde bilsin isterim. Dönüş ve ilgilenmeniz dilek ve ricasıyla.


Bu şikayet metni sonrası 5 yazışma yapıldı. Bu tarih 23 Mart idi ancak halen bir mağduriyet giderme olmadı.

Ugr.unl@hotmail.com.tr [email protected] 402 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • [email protected]17 Mayıs

    Sayin Boyner Yetkilisi gün içerisinde arayan müşteri temsilcisi henüz konudan bir haber olduğunu ortaya koyan usulen arama yaptı. Aramada urunu almissimiz dedi. Oysa ürün ikinci defa alınmadan iade ve değişim talebiyle mağaza personeline evrak karşılığı teslim edildi. Umarım bayram öncesi mağduriyet giderildi bilgisi ulaşır. Yapılan arama usulen bir arama olup sonuç belirten bir arama bilgisi söz konusu değildir. Usulen yapılan 8 adet yazışma zaten mevcut sadece sonuç istiyorum artık mağduriyetiniz giderildi diye. Lütfen kurumsal yapıya yakışan budur.

  • Boyner Temsilcisi17 Mayıs

    Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Boyner Temsilcisi17 Mayıs

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler