27 Şubat
#11645311

Boyner İnternetten Olmayan Ürünü Satıyor!

Şikayet yazan insanlara otomatik cevap vermekte acele ettiğiniz kadar, kangren olmuş ve insanları mağdur eden sisteminizi de düzeltme konusunda acele etseniz keşke.


İnternet sitenizden stokta var diye mont aldım. 19 Şubat'ta verdiğim sipariş onaylandı ve parası alındı ancak 26 Şubat'ta hala teslim edilmeyince aradım. Bana tedarik edemiyoruz, elimizdeki ürünler defolu, bu nedenle kusura bakmayın siparişi iptal ettik dendi.


Madem ürün elinizde yok, neyinize güvenerek satışa çıkardınız. Hala aynı ürün sitede kampanyalı olarak satışa açık gözüküyor. Olmayan ürünün parasını alıp,10 gün bekletip haber vermeden iptal etmek ne demektir? Hala para da iade edilmedi. Bugün iade edilmediği takdirde savcılığa ve Tüketici Mahkemesi'ne vereceğim.

Muhterem Muhterem 384 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Boyner Temsilcisi27 Şubat

    Merhaba, Öncelikle iyi günler dilerim. Size yardımcı olabilmek için sizi aradım ancak bize iletmiş olduğunuz irtibat numarasından size ulaşamadım. Konuyla ilgili bilgi almak için bizi her gün 09:00-22:00 saatleri arasında 444 29 67 çağrı merkezi numaramızdan ya da her zaman [email protected]’den ulaşabilirsiniz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Boyner Temsilcisi27 Şubat

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları