18 Mayıs
#11990934

Boyner İnternet Alışverişi!

Boyner mobil uygulaması üzerinden alışveriş yapmaya çalıştım. Mayıs ayı kampanyasından faydalanıp her 300 TL'ye 75 TL indirim vardı. 600 TL yaptım sepeti ama 150 düşmedi. Müşteri hizmetlerini aradım bazı ürünlerin kampanya kapsamında olmadığını söyledi ama ben hepsini kampanyanın içine girerek seçmiştim. Daha sonra tekrar aradım ürünlerin kampanyada göründüğünü söyledim. Bu sefer görüştüğüm kişi mobilde bazen bu tarz sıkıntılar olabilir, kampanyada olmayan ürünlerde önünüze çıkabilir dedi ama kontrol ettiğinde bütün ürünlerin kampanya kapsamında olduğunu, sistemsel bir hata olduğunu söyledi.


Bununla ilgili kayıt oluşturdu. 2 gün aramadılar beni. Ben tekrar tekrar aradım. Alacağım ürünlerin kampanyası bitti bu sürede. Daha sonra arayıp ilk aradığımda kampanyada değil dediğinden bahsediyor. Son görüştüğüm kişinin ürünlerin hepsi kampanyada bir hata var dediğinden bahsetmiyor.


Sonuç olarak cevap beklediğim için ürünleri alamadım. Kampanya sona erdi. Başka mağazalarada bakmadım. Boyner sürekli bu tarz sıkıntılar yaşanıyor.
Boyner'den çok sık alışveriş yapıyorum ama kesinlikle değiştirmeyi düşünüyorum.

Fuat Fuat 357 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Fuat21 Mayıs

    Arayıp şikayetinizi değerlendircez dediler günlerdir bir şey değişmedi

  • Boyner Temsilcisi18 Mayıs

    Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Boyner Temsilcisi18 Mayıs

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları