02 Mart
#11660934

Boyner İncelemeye Verilen Mavi Denim Pantolon Reddi!

Yaklaşık 3 ay önce Boyner'in Forum İstanbul mağazasından 127,49 TL'ye Mavi Marka Siyah Denim Pantolon aldım. Bu 3 ay içinde pantolonda daha önce hiç görmediğim eskimeler meydana geldi. Pantolon Slim Fit olmasına rağmen çok fazla bollaştı. Renkte açılma meydana geldi. Taşlaması bozuldu ve taşlama bölgesi ile sağ üst iç cebinde beyazlamalar oluştu. Son olarak pantolonda sol diz bölgesinde yırtık gerçekleşti. Bu pantolon yeni olduğu için çok sık giymedim fakat 3 ay gibi kısa bir sürede gerçekten çok kötü hale geldi.


Bu sebeplerden dolayı ürünü Forum İstanbul şubesinde incelemeye gönderdim. Yaklaşık 3 hafta sonra bana Ürünün üretimden kaynaklı bir hatası bulunmadığı kullanıcı hatası olduğu bildirimi geldi. Pantolonum bulunduğu alanda onlarca kullanıcı hatası olarak nitelendirilen kıyafetler bulunuyordu.
Şimdi size soruyorum 127.49 TL'ye alınan bir Denim Kot Pantolon 4 ayda nasıl oluyor da kısa süre kullanımına rağmen eskiyebiliyor. Bu ayrıca markanın kalitesiz olduğunun başlıca göstergesi. Bu zamanda para kolay kazanılmıyor. 128 lira gibi büyük bir tutarda 1 pantolon aldığında insan kalite bekliyor, güçlü müşteri hizmetleri bekliyor.


Fakat Boyner bu tutumuyla hiçbir sorumluluk almayıp hatayı müşteride buluyor. Bende hatanın müşteri kaynaklı olduğunu düşünmediğimden dolayı ikinci defa incelemeye vermeyi düşünüyorum ve oluşan tüm hataları ayrıntılı bir şekilde anlatmak istiyorum Mağduriyetimin bir sonraki incelemede giderilmesini talep ediyorum. Benim para iadesi gibi bir talebim yok sadece mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. Mağduriyetin bu seferde giderilmemesi durumunda Tüketici Hakem Heyeti'ne durumu bildirmeyi düşünüyorum. Yukarıda gerçekleşen durumu detaylı ve açık bir şekilde anlattığımı düşünüyorum. Ekte belirttiğim görsellerde bana verilen kağıdı, pantolonun halini ve red belgesini bulabilirsiniz. Bu sefer oluşan mağduriyetin çözüleceğine inanıyorum.

Mehmet Mehmet 685 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Boyner Temsilcisi02 Mart

    Merhaba,​ Talebiniz ile ilgili görüşülerek çözüm sunulmuştur. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Boyner Temsilcisi02 Mart

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları