16 Ocak
#11456342

Boyner İade Sorumsuzluğu!

Daha önce başvurduğum Tüketici Mahkemesi sonucuna göre karar elime ulaştıktan sonra 20.12.2018 tarihinde Cevahir Boyner Mağazasına Tüketici Mahkemesi kararı ile ürünü iade ettim. Online alışveriş olduğu için yapmaları gereken 254.15 TL geri ödemenin online olarak kartıma geçeceğini belirtip gider pusulası oluşturdular ve herhangi başka bir bilgilendirme yapmadılar.


09.01.2019 tarihinde ödeme hesabıma geçmediği için telefonla müşteri temsilciliğine ulaştım ve Cevahir Boyner'den geri arama yaptılar. Ama problemi çözemediler ve 10.01.2019 tarihinden itibaren bana ulaşan olmadı. 15.01.2019 tarihinde yine müşteri temsilciliğine ulaştım. Hala geri arama ve ödemenin hesabıma geçmesini bekliyorum. Ortada kendilerinden kaynaklı bir problem olduğu en başından beri belli olmasına rağmen sürekli olayı takip etme, yetkililere ulaşma vb... Durumlar ile uğraşmak zorunda kalıyorum. Bu kadar sorumsuzluk ve iş bilmezlik olamaz. Ürünü iade ettiğim zaman ilgilenen personellerinin hal, tavır ve hareketlerinden hiç bahsetmiyorum bile.

Eda Eda 554 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Eda30 Ocak

    20.12.2018 tarihinde Cevahir Boyner Mağazasına Tüketici Mahkemesi kararı ile iade ettiğim ürün bedeli olan 254.15 TL'yi oluşturduğum tüm şikayetlere rağmen geri ödemediler ve hiçbir şekilde bilgilendirme yapmıyorlar. En son yaptığım şikayet doğrultusunda 16.01.2019 tarihinde aradılar ama hala sorunu çözmediler.

  • Boyner Temsilcisi16 Ocak

    Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Boyner Temsilcisi16 Ocak

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları