08 Nisan
#11815901

Boyner Hatasını Düzeltmek İçin 36 TL İstiyor!

Yanlış anlamadınız. Boyner internet üzerinden aldığım çocuk montunu yanlış bedende gönderdi. Arayıp hatalarını düzeltmelerini istedim. “Ürünü iade edin, yeniden sipariş verin ve üzerine 36 lira da ekleyin o zaman hatamızı düzeltiriz” dediler. Aynen böyle gerçekleşti.


Hata bizde ama bedelini ve cezasını siz çekeceksiniz diyorlar. Boyner adaletsizliği ve sorumsuzluğu kurumsallaştırmış bir marka olmuş. Daha fazla kar için içimizdeki adalet duygusuna saldırıyorlar. Sessiz kalırsak insanlığımızı elimizden alacaklar.

Murat Murat 255 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Murat16 Nisan

    Geç ve çetrefil bir süreç sonucunda da olsa sorunum çözüldü. İlgilenen çalışanlara teşekkür ederim. Umarım yetkili kişiler benzer durumların yaşanmaması için gerekli düzenlemeleri yaparlar.

  • Boyner Temsilcisi08 Nisan

    Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Boyner Temsilcisi08 Nisan

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları