18 Mart
#11728681

Boyner Defolu Ürün Gönderdi!

Boyner.com.tr internet sitesinden bir bot sipariş ettim. Teslimatın yapılmasını istediğim Boyner mağazasından botu aldığımda dikişlerinin kopmuş olduğunu gördüm. Bir mağazada epeyce denenmiş ve hasar görmüş bir teşhir ürününün gönderildiğini anladım. Beğenerek sipariş verdiğim bir ürün olduğu için, defolu olmayan bir ürünle bire bir değişimini istedim ancak stokta olmadığı söylenerek para iadesi yapıldı.


Boyner gibi bir firma defolu ürünü müşterisine nasıl gönderir! Elinde kalan son teşhir ürününü nasıl satar! Anlayabilmiş değilim. Para iadesi yapmak sorunu çözüyor mu? Ben zaman ayırıp web sitesinden ürünü seçmişim, sipariş verip birkaç gün beklemişim, mağazadan teslim almışım, bir de bakmışım ürün defolu!


Firmanın çözümü ise para iadesi yapmak! Müşteri memnuniyetine verilen önem sıfır! Boyner.com.tr 'den bir daha sipariş vermeyi kesinlikle düşünmüyorum!

Zafer Zafer 127 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Boyner Temsilcisi18 Mart

    Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Boyner Temsilcisi18 Mart

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları