27 Ekim 2015
#4030392

Boyner Çifte Sorun!

İnternet mağazalarında ayakkabı ararken Boyner.com.tr sitesine girdim. 952621 sipariş no..'lu, 518372310 ürün kodlu adlı ürünü sipariş ettim. 1 hafta sonra kargomu teslim aldım. Sipariş ettiğim 45 numaralı ürünün yerine bana 43 numara ürün göndermişler. Bunu bir hata olarak gördüm. Kargo şirketine iade ettim. 969939 s. no..'lu aynı ürünün 45 numarasını tekrar sipariş ettim. Kargo dün elime ulaştı. Kutuda gördüğüm ürün iade ettiğim ürünün birebir aynısıydı. Müşteri hizmetlerinde söylenen 'olmaması gereken bir hata özür dileriz oldu. Bu arada ürünün iadesi için kargo şirketini göndereceklerini söylediler ama hala gelmedi.

Mevlüt Mevlüt 111 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mevlüt30 Ekim 2015

    Hem maddi olarak hem manevi olarak bizi sıkıntıya sokmuştur Boyner mağazaları. Her hangi bir şekilde telafi etme çabaları da yoktur. Hatalarını özür ile geçiştirmek ise cabası. Aynı ürünü 2 kez dışındaki kartonu bile değiştirmeden tekrar yollamışlardır. Tekrar söylüyorum ne alıyorsanız ikinci kez düşünün ve almayın.

  • Mevlüt30 Ekim 2015

    Boyner mağazasının arama yapılıp bilgi verildiği bilgisi gerçeği yansıtmamaktadır. Şikayetlerimizi çözen bir görüşme olmamıştır. Aceleyle geçiştirilen bir aramadır. Ödediğim kargo ücreti benim üzerime kalmıştır. Bu mağazanın müşteri memnuniyeti sıfır. Pişman olmak istemeyen kimse alışveriş yapmasın Boyner'den.

  • Boyner Temsilcisi28 Ekim 2015

    Sayın Yetkili, Konuyla ilgili müşterimizle görüşülmüş olup gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Saygılarımızla

Ziyaretçi Yorumları