15 Haziran
#12116679

Boyner Büyük Mağduriyet Yaşattı!

Boyner'in internet sitesinden 30 Mayıs'ta bayramda giymek için takım elbise aldım. Kampanya olduğundan 610 TL olan takımı 410 TL'ye aldım. Bayramda hızlı ulaşsın diye teslim yerini stokta bu takım olan Ankamall mağazasını seçtim.


Bayramda mağazaya gittiğimde ellerinde takım olmasına rağmen internet siparişleri ayrıca geliyor diye ürünü vermediler. Bayram bittikten sonra ise Boyner, siparişinizi temin edemediğimiz için iptal ettik diye bildirim yaptı. Halbuki şu an bile aynı takım elbisenin tüm bedenleri mevcut olarak ürün satışta görünüyor ama bir farkla o da fiyatı. Yani fiyatını uygun aldığım için Boyner keyfi olarak siparişi iptal etmiş.


Benim 410 TL'ye aldığım takım şuan 810 TL ile satışta. Yardımcı olmaları için müşteri hizmetlerini aradım ama kimse ilgilenmedi. Size dönüş yapacağız dediler ama dönen yok. Sonucunda büyük mağduriyetler yaşatıyorlar.

Cengiz Cengiz 687 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Boyner Temsilcisi15 Haziran

    Merhaba,​ Talebiniz ile ilgili görüşülerek çözüm sunulmuştur. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Boyner Temsilcisi15 Haziran

    Değerli Müşterimiz merhaba, Öncelikle güzel günler dileriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. Güzel günler dileriz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları