22 Ekim 2016

Boyner Ürün Gönderilmedi!

14 Ekim 2016 tarihinde Boyner internet mağazasında olan ürünü sipariş ettim bir hafta sonra müşteri hizmetlerini aradım ürünün neden gelmediğini sorduğumda ürün defolu olduğundan göndermedik dedi. Gelen mesajda ürün bulunamadığından gönderilmedi yazıyor. Soruyorum size ürünü piyasaya göre ucuz gösterip milletten paraları topladınız kullandınız. Elinizde o üründen yüzlerce olduğunu biliyorum ucuza vermek istemediniz beni de 10 gündür oyaladınız.

Bülent 154 Okunma

Cevaplar

  • Bülent 03 Kasım 2016

    Yaklaşık 1 ay önce oğlum için spor ayakkabısı sipariş ettim. 10 gün sonra ürün bulunamadığı için gönderilmedi mesajı geldi. Aradığımda defolu olduğu için gönderilmedi denildi. Sikayetvar.com sorunumu yazdım kısa süre sonra beni aradılar kusura bakmayın özürdileriz mağduriyetinizi gidereceğiz dediler. 23.10.2016 tarihinde tekrar başka bir ürün sipariş ettim halen beni oyalıyorlar harcadığım zamana mı acıyım oğluma verdiğim söze acıyım neyapacağımı bilmiyorum.

  • Boyner Temsilcisi22 Ekim 2016

    Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşülerek çözüm sunulmuştur. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Boyner Müşteri Deneyimi Ekibi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön