Botanik Ecza ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Funda'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Botanikecza.com 05 Temmuz'daki Siparişten Haber Yok!

6.358görüntüleme
Funda
Funda 22 Temmuz 2017 13:01

05.07.2017 tarihinde verdiğim siparişler kargo firması tarafından 6 gün sonra elime ulaştığında içine rastgele atılmış ürünlerden biri patlamıştı. Kargo firması rapor tuttu, iade aldı. 11.07.2017 tarihindeki bu iade için kargomun tekrar ne zaman gönderileceğini öğrenmek için 18.07.2017 tarihinde aradım ve göndereceklerini söylediler.

Bugün aradığımda da kargonun ellerine ulaşmadığını dolayısıyla bir işlem yapamadıklarını öğrendim. İptal etmekten de korkuyorum çünkü bu kadar disiplinsiz çalışan bir firmanın paramı eksik iade edeceğini ve kimseye muhatap olarak ulaşamayacağımı düşünüyorum. Bir daha asla alışveriş yapmayı düşünmüyorum. Stoklarında olmayan ürünleri sattıklarını Eksişözlük'ten öğrendiğimden beridir de çok pişmanım. Bana bugün geri dönüş yapmazlarsa sosyal medyanın da tüm imkanlarını kullanacağımı belirtmek isterim.

Funda
Funda28 Temmuz 2017 09:42

Sikayetvar.com'a yazdığım ve şikayetçi olduğum bildirildiği halde 5 Temmuz 2017'de aldığım malı 24 Temmuz 2017'de kargoyla gönderiyoruz dedikleri halde, bir günlük teslimat süresi olan kargo firmasıyla da gönderdiklerini iddia ettikleri halde, bugün 4.gün olmasına rağmen ürünlere hala ulaşamadım. Müşteri temsilcisi de kargo takibi yapamadıklarını söyledi. Kargo takibini firma yerine ben mi yapmalıyım? Aras Kargo'yu arayıp kargom geldi mi ne zaman teslim edeceksiniz diye mi sormalıyım?

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler