22 Ocak 2018
#10047803

Sorun Tanıdık Geldi Mi? Herkeste Olduğu Gibi; Bosch Bulaşık Makinesi Sepeti  Küflenmesi!

Maalesef Bosch ürünleri yine hüsran bizim evde. Son 2 yıldır giderek artan bir küflenme var sepette. 2012 Eylül ayında tüm beyaz eşya ve klimalarımı Bosch' tan aldım. Çamaşır makinesi- buzdolabı ve şimdi de bulaşık makinesi. Garantisi bitti diye yüksek fiyatlarla mağduriyetimi gidermeye çalışacaklarsa aramasın müşteri hizmetleri. 300-400 TL'ye hesap çıkarıp hata telafi edilmez. Aynı sorunu yaşayan bir sürü insan var, demek ki ürünler sıkıntılı.

Mehpare Mehpare 3.696 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehpare22 Şubat 2018

    Bir ay sonra Bosch genel merkezinden arandım. Ürünün garantisinin bittiğini bahane ederek, iskontosuz indirimli 300 TL'ye değişim yapalım dendi. Zaten 2 yıldır vardır küflenme. Farklı bir markanın bulaşık makinesi 15 yıldır kullanımda olup böyle bir hata vermezken, Bosch hatanın üretimden malzemeden kaynaklı olduğunu kabul etmiyor. Ürünlerin kalitesinden emin olmayan, telafisi için yüksek fiyatlar talep eden bir firmaya tüketici olarak bir daha nasıl güvenelim?

  • Mehpare23 Ocak 2018

    Sayın Bosch yetkilileri, bulaşık makinemin hali.

  • Bosch Temsilcisi22 Ocak 2018

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları