sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Müşteri Memnuniyetine Öneme Vermeyen Bosch Bayisi!

Atilla Atilla15 Ağustos 2018 19:37

12 Ağustos 20018 tarihinde memnun kalırım diye diğer markalara göre pahalı da olsa Ankara Çayyolu Arcadium Bosch bayisinden bir adet fırın, bir adet bulaşık makinesi ve anneme de bir adet çamaşır makinesi aldım. Yoğunluk var diyerek makinelerin ancak 3 gün sonra teslim edileceği bildirildi. 15 Ağustos'ta makineler üç gün sonra geldi kurulum için servisin daha sonra geleceği bildirildi. Bu arada eski fırın söküp götürüldü. Teknik servis bulaşık makinesinin kurulumunu yaptı fakat fırının borusuna vana taktırın tekrar gelelim dediler. 1 saat içinde vanayı taktırdım gelmelerini satın aldığım bayiden talep ettim.

Fırın montajına ertesi gün gelebileceklerini bildirdiler. Akşam yemeği ve sabah kahvaltısı yapması gereken insanlar olduğunu bildirdim... Cevap bizi ilgilendirmez... Bu kadar müşterisine saygı göstermeyen bir bayi ve teknik servise rastlamadım. Bayini telefonu 0312 (2419600) ulaşabilmeniz için 10 kere art arda aramanız gerekiyor. Keyifleri olursa açıyorlar. Müşteri temsilcisi isterseniz arayın numarayı cevap veren var mı sizde test edin... Aynı gün fırın çalıştırmayacaksanız neden eski fırını söküp götürüyorsunuz. Evde yemek yapmak için teknik servisin keyfini mi bekleyeceğim.

Bu kadar müşterisine saygı göstermeyen bayi çalışanı görmedim (erkek olanı) bana telefonda beğenmiyorsan iade et diyorlar. Şirket sahibi, genel müdür, müşteri ilişkileri müdürü çalışanlarınıza hizmet içi eğitim verseniz, habersiz denetimler yapsanız, markanıza yakışmayan insanlarla çalışmasanız olmaz mı... Bu sitede benzer şekilde 300 den fazla şikayetin olması sizi ilgilendirmiyor mu? Paranla rezil olma, önemsenmeme duygularını yaşattığını için Bosch markasına başarısız satış ve hizmetlerinin devamını di-le-mi-yorum!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Atilla 23 Ağustos 2018 17:34

Copy paste usulü yazılmış herkese aynı cevap...

Bosch Logo Bosch 15 Ağustos 2018 19:38

Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler