11 Temmuz
#12254769

Garantisi Bitince Göçen Bosch Çamaşır Makinesi

8 sene önce piyasalı en yüksek bedeli ödeyerek aldığım Bosch Logixx8 varioperfect çamaşır makinem garantinin bitmesiyle birlikte adeta göçtü! 65 TL ayak bastı parasına gelmeyen sevgili Bosch servisi gelerek bana tam 1.500 TL masraf çıkardı. Bu sala gibi masrafı çıkarıp üstüne "Ben olsam yenisini alırım" tavsiyesini ekledi sağ olsun! Bende makineyi bir hurdacıya 100 TL bedelle satabildim! Yerine de başka bir markanın çamaşır makinesini aldım. Evimdeki bütün beyaz eşyalar ve ankastreler Bosch marka idi.

Ersin Ersin 1.470 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ersin11 Temmuz

    Bosch genel merkezinden bir bayan arkadaş arayarak şikayetimi dinledi. Nezaketi için yine de teşekkür ederim. Ancak müşteri memnuniyeti ile övünen bu markanın yetkili servis ücretleri ve ürünlerinin genel kalitesi ve dayanıklılığını ciddi bir şekilde gözden geçirmesi gerekiyor. Keza daha önceden bu markaya güvenen ve bugün beyaz eşyalarını alan bir müşteri olarak beni kaybettiler.

  • Bosch Temsilcisi11 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları