09 Kasım
#12931288

Bosch'un 80 TL'ye Sattığı Temizleyici Leke Yaptı!

Bosch inox buzdolabımın yan tarafında su lekesi dahi çıkmadan kalıyordu. Zamanla hiçbir kimyasal kullanmadığım halde lekelenmeler oluştu. Sadece küçük bir tarafını silmeyi denediğimde boyası çıkıp, çizik içinde kaldı! Servisi çağırdığımızda tabii ki kullanıcı hatası dendi. Halbuki çoğu su lekesine dokunmadık bile. Bunun üzerine 80 TL vererek Bosch servisten inox temizleyici satın aldık. Lekeler bununla çıkmadığı gibi hiç leke olmayan ocağıma ve bulaşık makineme sıkıp kullandığım an her yerinde pas gibi koyu ve çıkmayan lekeler kaldı. Buzdolabına üzülürken elimdeki sağlam ocaktan ve bulaşık makinesinden de oldum. Üstüne bir de 80 TL verdim! Eğer konu ile ilgili yardımcı olunmazsa en kısa zamanda Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru yapacağım hakkımı almadan da bu işin peşini bırakmayacağım!

Gizem Gizem 2.885 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gizem12 Kasım

    Buzdolabımın yan tarafındaki lekelenmeler için servise başvurup, hiçbir hatamız olmamasına rağmen kullanıcı hatası cevabı aldık. Ardından bize 80 TL'ye inox temizleyici satıldı ve her yerde sadece bunu kullanmamız söylendi. Bunu kullanınca buzdolabı düzenlediği gibi ocağım ve bulaşık makinemin boyası attı! Ocağımın sprey sıkılan her yerinde lekelenmeler oldu. Bize tekrar servis geleceği söylendi ve gönderilen servis yanlış açıldı. Gelen servis elemanı servisin sadece buzdolabına ve yanlış açıldığını, ocağım ve bulaşık makinem için herhangi bir işlem yapılamayacağını söyleyip gitti! Bu arada ürünümün boyasının çıktığını ve izler kaldığını onayladı. Çağrı merkeziyle tekrar görüşüp yeni servis ayarladık bu kez de gelen giden olmayınca bir öğrendik ki kendi kendilerine randevuyu iptal etmişler! Haber de vermemişler. Böyle rezalet müşteri ilişkileri olan bir marka daha görmedim. Garanti kapsamındaki ürünümün sorunuyla ilgilenilsin diye aylardır sıkıntı çekiyorum. Yarından itibaren yasal hakkımı kullanmak için başvuracağım!

  • Gizem12 Kasım

    Sorunum çözülmediği gibi bana gönderilen servis yanlış açıldı. Gelen servis elemanı servisin sadece buzdolabına ve yanlış açıldığını, ocağım ve bulaşık makinem için herhangi bir işlem yapılamayacağını söyleyip gitti! Bu arada ürünümün boyasının çıktığını ve izler kaldığını onayladı. Çağrı merkeziyle tekrar görüşüp yeni servis ayarladık bu kez de gelen giden olmayınca bir öğrendik ki kendi kendilerine randevuyu iptal etmişler! Haber de vermemişler. Böyle rezalet müşteri ilişkileri olan bir marka daha görmedim. Garanti kapsamındaki ürünümün sorunuyla ilgilenilsin diye aylardır sıkıntı çekiyorum. Yarından itibaren yasal hakkımı kullanmak için başvuracağım!

  • Bosch Temsilcisi09 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları