11 Temmuz
#12252070

Bosch'u Kaliteli Bilirdim

Filtre kahve makinemin cam sürahisi çatladı. Eski olmasındandır dedim yenisini sipariş verdim. 100 küsur TL para verdim. İki ay geçmeden yenisi de çatladı. Çağrı merkezini aradım, kayıt açtı, sonra servisi aradı ve "bunları Bosch hiçbir zaman ücretsiz değiştirmiyor, gelip alma servis ücretim 60 küsur tl" vs. Dedi. Özetle hiç boşuna kasma yenisini sipariş ver diyor Bosch. Biz de bu firmayı hem kaliteli hem de müşteri memnuniyetine önem verir sanmıştık.

Aykut Aykut 816 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Aykut14 Temmuz

    Bosch aradı ve bu ürünümüzde bir hata yok dedi kapattı. Muhtesem müşteri deneyimi! Umarım başka bir markadan uygun fiyatlı kahve makinesi bulurum da çabucak Bosch'tan kurtulurum! Bir de ucuz alacak kadar zengin değilim derlerdi. Yalanmış meğer!

  • Bosch Temsilcisi11 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları