07 Kasım 2018
Yorum Yap
#11120775

Bosch Yalova Servis  Haksız Yere Ücretlendirme Yaptı!

Garanti süresi devam ettiği halde 50 TL ücret aldılar, bulaşık makinesinin arıza vermesinden dolayı servisi çağırdım ücret aldılar.


Bulaşık makinesinin ekonomi programında çalıştığı için makinenin beyninde hata oluşmuş dediler o da kullanıcı hatası olduğunu söylediler. Soruyorum size makinenin başlat ve start tuşuna basıyorum çalışıyor makine eğer beyninde hata varsa makinenin nasıl kullanıcı hatası oluyor.


Makinenin beyninde hata varsa makinenin sağlam olmadığını gösterir dayanıklılığı yoktur o zaman kullanıcı hatası deyip 50 TL alındı.


Ben 50 TL mi geri istiyorum. Bir de servisten aranıyorum bana dedikleri laf 50 TL alındı, bir daha ki hata arıza olduğunda ücret alınmayacak sizden diyor, soruyorum size garanti süresi zaten devam ediyor, makinenin nasıl olup ta benden ücret alacaksınız hey lafları çevirip de kendinizi haklı duruma sokmayın, yapmayın. Bana 50 TL mi geri verilmesini, özür dilemenizi istiyorum. Böyle bir hatadan kaynaklı diye servisten de böyle bir hata olduğu için servisteki kişiler hakkında da soruşturma açmanız lazım.

Serkan Serkan 4.584 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Bosch Temsilcisi07 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları