21 Ocak
#11479495

Bosch Wat24480Tr Çamaşır Makinesi 1 Yıl Olmadan Paslandı...

22.02.2018 tarihinde Bosch wat24480tr çamaşır makinesi aldık daha bir yıl bile olmadan makine alt tarafından içten paslanmaya ve boyaları dökülmeye başladı servis çağırdık boyaların döküldüğü yerin fotoğraflarını çektiler garanti kapsamında olmadığını lavaboyla arasında yaklaşık 30 cm mesafe var bundan dolayı su sıçratmış olabileceğimizi bundan kaynaklanabileceğini ve dolayısıyla kullanıcı hatası olduğunu ve garantinin bu durumu kapsamadığını söyleyip gittiler.


Tüm bunlara istinaden şimdi soruyorum size birincisi, banyoda bulunduğu yerde 2001 yılında aldığımız yine Bosch marka wfl186ktr model eski 18 yıllık makinemiz de duruyor hiçbir paslanma vesaire durumu yok yeni ürettiğiniz ürünlerin eskiye nazaran daha kalitesiz malzemeden üretildiğini kabul etmeyip dünya para verip almış olduğumuz bu makineye neden kullanıcı hatası deyip hatanızı kabul etmiyorsunuz? İkincisi, servis kurulum için geldiğinde neden lavabo ile arasındaki mesafeden dolayı böyle böyle sorun olur garanti böyle bir durum olduğunda kapsamaz demedi eksik bilgi verip kurulumu tamamladı? Son olarak da söylemek istediğim ben bu işlerle uğraşmayı, makinemi gönderip durumun düzeltilmesini beklemeyi göze alıp güzellikle servis çağırıp durumu halletmeye çalışınca ilgi gösterilmiyor illa Tüketici Hakları'na mı başvurmalıyım soruyorum size!


Bunun dışında diğer tüketicilerin şikayetlerine bakıyorum bu model makineyle alakalı aynı sorun onlarca kişide yaşanmış neden ürettiğiniz ürüne sahip çıkmıyor bu sorunu ortadan kaldırmıyorsunuz? Yetkililerden konuyla alakalı gerekli hassasiyetin gösterilmesini sorunumun ortadan kaldırılmasını talep ediyor, ilgi ve bilgi bekliyorum. Gereken ilgi gösterilmediği takdirde tüketici haklarında arayacağım hakkımı bilgilerinize.

Sevinç Sevinç 7.767 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sevinç25 Ocak

    Bosch ilgilileri, Görüş veya öneri değil yazdığım şikayet öncelikle bunun farkına varınız. Ayıplı ürününüze hiçbir çözüm bulamayıp aslında sizin kalitesiz malzeme kullanımınızdan kaynaklanan soruna hala kullanıcı hatası deyip 480 TL olarak çıkardığınız tamir ücretini ne değişti de 240 TL'ye anlaşalım noktasına getirdiniz. Bu kadar seviyesiz bir firmadan alışveriş yaptığım için çok pişmanım ben zaten dünya kadar para verip almışım bu ürünü neden üstüne 240 TL daha vereyim yok yere. Diyelim ki ürün benden kaynaklı böyle bir duruma geldi, aynı şikayetten muzdarip onlarca insan onlarca şikayet ve hepsi makinenin aynı yerinden aynı sorunla karşılaşıyor ve hepsi de bir yılı doldurmamış ya da garanti süresi bitmemişken tesadüfün bu kadarı! Kesinlikle insanları aptal yerine koyuyorsunuz ve para nasıl zorlukla kazanılıp nasıl kolayca sokağa atılır onun uygulamasını yaşatıyorsunuz. Bu duruma siz çözüm bulamadınız lakin Tüketici Hakları'na gerekli bildirimi yaptım onlar çözüm bulacaklardır.

  • Bosch Temsilcisi21 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları