12 Haziran
#12094055

Bosch Türk Kahve Makinesi Şikayeti...

Bosch markası Türk Kahve makinem ile ilgili yaşadığım sorunumu çözemeyen bir marka oldu benim gözümde çok acı gerçekten. Hayal kırıklığı. Türk kahvesi makinemi satın aldığım tarihten itibaren asla doğru düzgün kullanamadım. Şikayetimi ilettiğimde çağrı merkezindeki arkadaşlar sadece not alıyorlar en azından onu doğru yapıyorlar ama onun dışında asla farklı şekilde destek olmuyorlar o zaten ayrı bir vaka he bir de servis yönlendirebiliyorlar iki hazneli olan makinemin sağ cezveden asla verim alamadım.


Bunun üzerine çağrı merkezimize şikayetimi ilettim ve servis yönlendirdiler Türk kahve makinemi evden aldılar (Beşiktaş Bosch servis) kendilerince yapılmış olduğunu bildirerek (testlerini yaptıklarını ileterek) teslim ettiler. Sonrasında ben teslim edilen ürünü asla kullanamadım çünkü yapılmamış. Bunun üzerine çok sinirlendim ve o şekilde kullandım. Sonrasında neden dedim bu şekilde kullanıyorum tüm diğer markalardan çok daha yüksek bir meblağ ödediğim ürünüme. Arife günü tekrar servis talep ettim ama bu kez ürüne yapılacak olan tamiri istemediğimi çağrı merkezimize ve servise iletmeme rağmen ürüne tamir yapılmış.


Bir de üzerine bana ait olmayan bir makine teslim edilmiş hayır yaşadıklarım bitmiyor makinemi atık hiç kullanamıyorum. Çünkü iki cezvesi de artık yapmıyor. Servisin bana ait olmayan bozuk Türk kahve makinesinin alınmasını acil olarak bana bu ürünün iadesi (para iadesi) istiyorum. Bugün tarafıma dönüş sağlayacağını ileten çağrı merkezi çalışanlarından saat 11:27 dönüş yok. Bosch markası ben bu ürünü asla ama asla istemiyorum acil dönüş bekliyorum.

Selin Selin 1.021 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Selin2 g

    Merhaba; Ürünüm ile ilgili neyi beklediğinizi merak ediyorum. İadesinin alınması ile ilgili süreci en hızlı şekilde başlatmanızı rica ederim. Ürünümü istemediğimi ilettim. Genel müdür müşteri ilişkileri üzerinden dönüş yapacaklarını ilettiler ama hala konu ile ilgili tarafıma bir geri dönüş söz konusu değil. Türk Kahve makinamı istemiyorum. İade sürecini rica ediyorum. İyi Çalışmalar

  • Bosch Temsilcisi12 Haziran

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da boschdestek[email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları