11 Temmuz
#12250571

Bosch Teslimatında Çelişkiler

Sipariş no:1105624933.


30/06/2019 tarihinde internet sitesinden çamaşır makinesi aldım fakat 10. gün bitti ürün yok. Ürünü Horoz Lojistik firmasına verdik deniliyor fakat kargo firmasında kayıt bulunamıyor. Böyle bir saçmalık yok. Bosch yetkilileri biz görüyoruz diyor ama kargo firması bizde kaydınız yok diyor. Ayrıca sipariş verdiğim şehir Balıkesir ve kargo firması "biz Balıkesir de Bosch'la anlaşmalı değiliz diyor. Bu saçmalığa bir son verin.

Engin Engin 1.263 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bosch Temsilcisi11 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

  • Engin11 Temmuz

    Firmaya dün sipariş iptali için kayıt bırakmama rağmen dönüş yapılmadı. Çamaşırları Elle yıkıyoruz sayenizde. Bugüne kadar tercih ettiğim firma bu vurdum duymazlık sebebiyle ailem tarafından tercih edilmeyecek. Daha önceki günlerdede firmayı arayıp teslim edilmesini istediğimde teslimat için süre 2 ile 10 gün arasında deyip geçiştirdiler. 11. Gü deyiz ne bir özür var ne bir çözüm. Gelecek hafta kesin teslim edilir diyorlar. Siparişimi iptal edip ücreti iade edin. Ki iade yaparlarmı ondanda korkum var. Nasıl bir müşteri ilişkisi çözmek zor.

Ziyaretçi Yorumları