Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Bosch Teslim Bile Etmediği Ürünün İadesini Yapmıyor.

profile
Tuğçe
12 Eylül 2023
1.322

Bosch internet sitesinden aldığım derin dondurucu teslim edilmedi ve iade talebim karşılanmıyor. Her gün çağrı merkezini arıyorum ama acil diye kayıt yapılmasına rağmen 1 haftadır dönüş yapılmıyor. Bugün artık çağrı merkezine yoğun ısrarım üzerine genel müdürlükten p**** hanıma bağladılar. Ancak bana bunun bir süreç olduğunu ilgili birimle görüşüp bir süre sonra bana bilgilendirme yapılabileceğini söyledi. Net bir süre istediğimde bunun bir süresi olmadığını söyledi. Bu arada ürünü satın aldığımda yanlış taksitlendirme yapmışlar bilgim olmadan iadesini yapıp kartımdan yeniden çekmişler bu nedenle Bonus kazanımlarımı da kaybettim. Yani istedikleri zaman aynı gün bile iade işlemi yapabildiklerine (üstelik onayım olmadan) şahit oldum. Tarafıma teslimatı yapılmamış ve mağdur edildiğim ürünün ücretinin acilen iadesini istiyorum.

Gelişme
Gelişme

26 Eylül 2023 09:30

Bosch yasal süre geçmiş olmasına rağmen iademi yapmıyor. 4 Eylül de yasal süre içinde teslim edilmeyen ürünüm için iade talep ettim. Buna rağmen herhangi bir bilgilendirme maili almadım. Her gün çağrı merkezini aradım. Yetkili ezgi hanım aramalarımdan günler sonra dönerek beni mağdur ettiklerini bu nedenle 1-2 gün içinde iadenin bankaya yapılacağını beyan etti. Ancak 23 Eylül cumartesi beni arayarak iade talebimin 13 eylülde işleme alınabildiğini iademin bir süre sonra yapılacağını beyan etti. Yasal sürenin çoktan aşıldığını söylediğimde muhasebeyle görüşüp pazartesi mutlaka arayacağını belirtti. Bugün Salı hala dönüş yapılmadı iadem de yapılmadı. Eğer bugün konuşma kayıtlarımız dinlenip benim maddi kaybım karşılanarak özür dilenmezse mesai saati dolmadan yasal haklarımı kullanacağım. 22 ağustosta aldığım ve teslim edemediğiniz ürün için 2 aydan fazladır yaşattığınız mağduriyet yeter!

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Bosch Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 2 sa 39 dk
Bosch Logo
13 Eylül 2023 11:31

Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Tuğçe
Tuğçe
13 Eylül 2023 11:41

Defalarca 4446333 Bosch çağrı merkezinizi aradığımı ama çözümlemek üzere bir dönüş yapılmadığını şikayetimde de belirttim. Lütfen acilen sizin tarafınızdan bana dönüş yapılsın ve iade sürecim tamamlansın.

Benzer Şikayetler

1

Bosch Servisi, İstemediğim Hizmete Fazladan Servis Ücreti Aldı

profile
Şadi
25 Aralık 2023
4.965

Yeni bir Bosch çamaşır kurutma makinesi aldım. 10 yıldır kullandığım Bosch çamaşır makinemin üzerine kurutma makinesinin kurulumu yetkili servis tarafından aparat ile yapıldı. Bundan 2 gün sonra çamaşır makinemin amortisörlerini değiştirmek istedim ve bunun için çağrı merkezini arayarak direkt bu ta...

1

Bosch Çamaşır Kurutma Makinesi Montaj İçin 1 Buçuk Ay Bekletiyor

profile
Aslı
05 Aralık 2023
2.760

Servis, 29 Kasım Çarşamba günü teslim edilen çamaşır kurutma makinesinin kurulumu için gerekli olan ara aparatın ellerinde olmadığını 2 gün içinde ulaşacağı bilgisini verdi. 2 gün bekledikten sonra da çağrı merkeziyle görüşmemi söyledi. Çağrı merkezi talep oluşturduklarını ve bana bilgi verileceği...

Bosch Çamaşır Kurutma Makinesi Montaj İçin 1 Buçuk Ay Bekletiyor
5
Çözüldü

Bosch Air 4000 Cihazda Koku Sorunu

profile
Kemal
29 Eylül 2023
1.468
"Birkaç gün sonra Bosch genel merkezden iletişime geçtiler ve arızalı ürünü yeni bir tane ile değişimini sağladılar. Mağduriyeti çözdüğünüz için teşekkür ederim. Bosch markası gösterdiğiniz özveriden dolayı yine tercih sebebim olacaktır."
Bosch Air 4000 Cihazda Koku Sorunu
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Bosch Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 2 sa 39 dk
Benzer Şikayet Yaz